Вечерас промоција допуњеног издања књиге „Дневник ратног хирурга“

26.06.2020. 10:00
0
ИЗВОР: Srna

Књига „Дневник ратног хирурга“ доктора Миодрага Лазића, коју је Новинска агенција Републике Српске – СРНА објавила постхумно, биће промовисана вечерас у природном амфитеатру „Бели вук“ на Тврдимићима у општини Источно Ново Сарајево.

На промоцији је предвиђено да се у име издавача обрати уредник другог допуњеног издања књиге Бранислав Илић, те ратни репортер Зоран Жужа, којем је у то вријеме доктор Лазић спасио живот.

-Дакле, имамо свједока свих тих дешавања који ће говорити о личном искуству и преживљавању послије указане помоћи доктора Лазића. Предвиђено је и обраћање аутора умјетничких дјела која су приказана на корицама књиге, академског сликара Марка Кусмука- рекао је Срни портпарол Завода за уџбенике и наставна средства Дејан Керлета, који ће бити модератор промоције.

Керлета је додао да ће на промоцији наратори Илија Мимић и Немања Митровић прочитати најзанимљивије одломоке из књиге, као и стихове пјесама посвећених доктору Лазићу.

Он је напоменуо да је Завод помогао да се дјело технички припреми за штампу.

-Јунак српских ратишта, доктор Лазић био је велики хуманиста и са једнаком одговорношћу лијечио је и спасавао и рањенике друге вјере и нације. Остаће упамћено – није носио оружје иако је радио у болницама уз прву линију фронта, никеда није пуцао у људско месо, никад није одузео ниједан живот, а спасао је многе. За 35 година службе није добио ниједну притужбу од било којег пацијента- наведено је у предговору издања „Дневник ратног хирурга“.

Лазић је током деведесетих година прошлог вијека био ратни хирург добровољац у Републици Српској Крајини и Републици Српској, гдје је спасио бројне животе.

Као хирург, Лазић је учествовао у пробоју коридора у јуну 1992. године, а потом се добровољно јавио у ратну болницу „Коран“ на Палама. Један је од оснивача ратне болнице „Жица“ у Блажују, код Сарајева, на првој линији фронта.

У тој здравственој установи остао је 40 мјесеци и обавио више од 3.500 операција.
За све вријеме боравка на ратиштима, доктор Лазић је водио свој ратни дневник, која је 1996. године угледао свјетлост дана.

Хирург Миодраг Лазић /65/ преминуо је 14. априла у Нишу од посљедица вируса корона, а сахрањен је 18. априла на нишком Новом гробљу уз пјесму „Марш на Дрину“, што је била његова жеља.

СРНА је недавно објавила допуњено издање књиге које је у односу на оно из 1996. године богатије за приче пацијената које је спасио легендарни хирург Лазић, те пјесме које су написане њему у част.

Промоција књиге биће одржана у 19.00 часова у природном амфитеатру „Бели вук“ на Тврдимићима. Превоз за оне који желе да присуствују промоцији књиге биће обезбијеђен у 18.30 часова испред Средње школе „28. јуни“ у Улици Стефана Немање.

Коментари 0
Повезане вијести
Катић потписао 95 уговора за додјелу буџетских средстава за спровођење мјера енергетске ефикасности за борачке категорије Катић потписао 95 уговора за додјелу буџетских средстава за спровођење мјера енергетске еф...
Сајам књиге од 18. до 21. августа у Источном Новом Сарајеву Сајам књиге од 18. до 21. августа у Источном Новом Сарајеву
Михајло Голуб најмлађа беба у Источном Новом Сарајеву (ФОТО) Михајло Голуб најмлађа беба у Источном Новом Сарајеву (ФОТО)
Најчитаније
  • Трагедија на Јадрану - погинуло дијете
    23h 1m
    0
  • Вукота Говедарица: „Не могу бити дио нечег што није СДС“
    21h 36m
    2
  • Свеепархијски сабор у спомен на свештеномученике дабробосанске 19. јула у Биљешеву код Какња
    1h 2m
    0
  • Рембрант - /не/схваћени геније
    15.07.2025
    0
  • Списак казни у Хрватској: За отворен прозор 30 евра
    23h 55m
    0