У посљедња три мјесеца у Боцвани је, у загонетним околностима, умрло више од 360 слонова, тврде локални борци за заштиту животиња.
Неки лешеви су пронађени нагомилани око водотока, док су други умрли "падајући директно на лице", изјавио је Ниал Мекан, директор заштите у Националног парка заштите Велике Британије.
Живи слонови виђени у близини изгледали су физички слабо, а један је ходао у круг, не могавши да промијени правац, рекли су посматрачи. Шта год да је у питању, чини се да није погодило друге врсте животиња.
Влада Боцване тестира узорке мртвих слонова, али тек треба да утврди узрок смрти.
Страшан случај
Необичан број лешева слонова први пут је забиљежен почетком маја, рекао је Мекан.
- То је страшно - морамо знати шта се дођавола догађа - рекао је и додао да се не може сјетити када је толико много слонова умрло од мистериозног узрока.
У Боцвани живи 130.000 афричких слонова - више него у било којој друга држави на континенту. У делти Окаванго, у којој су пронађени лешеви, живи око 10% слонова у земљи, рекао је Мекан.
Прошле године, Боцвана је укинула забрану лова на слонове, донијету 2014. године, што је изазвало међународни протест. Мекан је рекао да криволов овај пут не може бити искључен, иако су кљове још увек на слоновима.
- Осамсто слонова лежи около као магнет за криминалце -додао је.
Мекан је рекао да постоји велики број потенцијалних узрока смрти, укључујући паразита специфичног за слона - или чак корона вирус.
- Оно што бих желео да нагласим је да то има потенцијал да прерасте у кризу јавног здравства - рекао је.
Без обзира на узрок, Мекан је рекао да је важно истражити то до краја, јер је већ губитак живота слонова био "значајан на глобалном нивоу".
Афрички слон класификован је као угрожен на Црвеној листи Међународне уније за заштиту природе (IUCN). Панафричко истраживање спроведено 2016. године, највеће такве врсте, показало је да је за само седам година између 2007. и 2014. број слонова опао за најмање 30%, односно 144.000.