Вјештачко језеро у Источном Новом Сарајеву данас је симболично отворено.
Овим симболичним отварањем су, како је навео начелник општине Источно Ново Сарајево Јован Катић, завршени радови на изградњи вјештачког језера започети 2021. године.
Изградња нове рекреационе зоне је, како додаје, започета тада првом јавном набавком која је коштала око 200.000 КМ и која је захтијевала ископне радове, постављање геотекстила и све оно што је претходило пуњењу језера.
- Остатак новца који је потребан за завршетак изградње језера предвидјели смо 2022. године, када се кренуло са радовима поплочавања, озелењавања, постављања декоративне расвјете, урбаних мобилијара и свега онога што је пројектом било предвиђено да се гради. Ове године коначно смо дошли до завршетка свих предвиђених радова – навео је Катић.
Пројектом предвиђена цијена изградње језера је, како истиче, била 800.000 КМ, али се, објашњава Катић, јавним набавкама језеро успјело завршити за 620.000 КМ, а сва уложена средства су из општинског буџета.
Смјернице о очувању вјештачког језера назначене су на самом језеру, а Катић наводи да ће за његово одржавање бити, на дневном нивоу, задужени радници из ЈКП „РАД“.
- Наравно, треба да кренемо од најмлађих и покушамо да промијенимо свијест о културни понашања над јавним објектима – истакао је Катић.
Додаје да нема мјеста сумњама да ће језеро постати „жабокречина“.
- Језеро је хемијски третирано, кроз алгициде и хлор, а пројектом је дефинисано на који начин ће се вршити третман воде, да не буде „жабокречина“ – рекао је он.
Фото: katera.news
Поред језера, површине од 3.000 метара квадратних, у Дечанској улици засађено је и дрво пријатељства општина Никшић и Источно Ново Сарајево, а раније данас су предсједник општине Никшић Марко Ковачевић и начелник општине Источно Ново Сарајево Јован Катић потписали повељу о братимљењу ове двије општине.
Катић наводи да ће овај вид братимљења постати традиционалан.
- Идеја Општинске управе је да у простору око језера свака сљедећа општина и град који постану братски са општином Источно Ново Сарајево имају дрво као знак пријтељства – најавио је он.
Званичан почетак рада вјештачког језера означен је заједничким пуштањем линијских фонтана и плутајуће фонтане.
Према Катићевим ријечима, отварање вјештачког језера је само почетак у формирању Источног Сарајева као најљепшег и најбољег мјеста за живот у Републици Српској.
Говорећи о актуелним пројектима у Источном Новом Сарајеву, Катић је нагласио да је наредно у плану наставак рекреационе зоне у Чичи, пројекат који је у току и који ће кренути ове године да се ради.
Осим тога, наводи он, велики је број саобраћајница које се реконструишу и граде на територији ове општине, али и дјечији вртић у близини језера, чија градња би, према његовим ријечима, требало да почне за два мјесеца.
- За изградњу вртића, али и изградњу основне школе, такође у близини језера, завршена је сва тендерска процедура – рекао је он.
Поред пројеката изградње зграда Ректората и Музичке академије, студентског дома и концертне дворане, Катић најављује и завршетак позоришта.
- Завршетак позоришта се приводи крају и врло брзо ћемо озваничити завршетак изградње позоришта у Источном Сарајеву, највеће сцене у БиХ. Извођачи радова приводе радове крају – рекао је он.
Грађане Источног Сарајева, како је најавио, убрзо очекује и изградња комплекса базена.
- У току је израда пројектне документације за комплекс отворених базена аква парка, док је за затворене базена пројектна документација завршена. План је да најдаље до септембра завршимо тендерску процедуру и уведемо извођача. Циљ је да сљедеће године, почетком љетње сезоне, завршимо изградњу отворених базена – објаснио је он.
Фото: katera.news
Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић нагласио је да је пројекат вјештачког језера доказ урбанизације овог града, као и да вјерује да ће вјештачко језеро постати мјесто окупљања грађана свих општина Источног Сарајева, али и Републике Српске и БиХ.
- Ово је нешто што је требало Источном Сарајеву, ово је пројекат који даје нову димензију, не само граду, него и Републици Српској – рекао је он.
Ћосић је подсјетио да је идеја о оживљавању овог дијела града поникла 2015. године.
- Када смо почели да рашчишћавамо овај простор 2016. године, ово је уставри била једна бара која је била на најнижој тачки, а због непропусног тла, вода се задржавала. Тада смо рекли да ћемо овдје изградити вјештачко језеро – рекао је Ћосић.