Институције, установе, локалне заједнице и јавна предузећа у БиХ све чешће у поступцима јавних набавки примјењују преговарачке поступке без објаве обавјештења, који представљају најнетранспарентнији вид трошења јавног новца, а за то немају објективне разлоге, закључила је Агенција за јавне набавке БиХ.
Из Агенције су навели да, као једну од Законом о јавним набавама утврђених надлежности, врше и праћење поступака јавних набава које проводе уговорна тијела.
- Праћењем обавјештења о додјели уговора за спровођење преговарачких поступака без објаве обавјештења уочена је све учесталија примјена ове врсте поступка као и да су разлози за његову примјену паушални и често се састоје у преписивању одредби из Закона о јавним набавкама које нису поткријепљене потребним објективним доказима- навели су у Агенцији.
Истакли су да уговорни органи требају озбиљније приступити планирању и припреми пројеката, посебно при спровођењу отворених поступака за које се накнадно спроводе преговарачки поступци за додатне радове.
- То је потребно урадити како би се примјена ове врсте поступка, као најнетранспарентнијег поступка, свела на минимум и објективизирала што је више могуће у складу са одредбама Закона о јавним набавама- додали су у Агенцији.
На јавне набавке у БиХ прошле године потрошено је 2,7 милијарди КМ кроз 196.699 склопљених уговора са добављачима.
Путем отвореног и ограниченог поступка, те на основу преговарачког поступка са и без објаве обавјештења о набавци, у прошлој години склопљени су уговори вриједни 2,3 милијарде марака.
Путем преговарачког поступка без објаве обавјештења закључени у вриједности од 191,5 милиона марака.