Војска - кључни фактор у одбрани Српске

11.05.2020. 10:17
0
ИЗВОР: Srna

Скупштина српског народа у БиХ на засједању у Бањалуци 12. маја 1992. године донијела је одлуку о формирању Војске Републике Српске.

Војска је била главна снага у одбрани Републике Српске и постојала је до 1. јануара 2006. године, након чега је ушла у састав Оружаних снага БиХ.

Војно насљеђе и идентитет Војске Републике Српске његује Трећи пјешадијски
/Република Српска/ пук.

Крсна слава Војске Републике Српске био је Видовдан, док се 12. мај прославља као Дан Војске Српске и Трећег пјешадијског пука.

Војска Републике Српске прошла је пут од око 185.000 војника у ратним условима до 3.981 официра и војника 2004. године, пред њено расформирање.

Ову оружану силу Републике Српске чинило је шест корпуса Копнене војске, као и Ваздухопловство и противваздушна одбрана.

Корпуси су били територијално одређени: Први и Други крајишки, Источнобосански, Дрински, Сарајевско-романијски и Херцеговачки корпус.

Војска Републике Српске имала је у свом саставу 44 јединице ранга батаљон/дивизион и 106 јединица ранга пук/бригада, а до краја 1994. године и једну самосталну дивизију.

За потребе одређених борбених активности били су формирани привремени састави као тактичке и оперативне групе.

Коментари 0
Повезане вијести
За "црни петак" грађани у Републици Српској потрошили више од 227 милиона КМ За "црни петак" грађани у Републици Српској потрошили више од 227 милиона КМ
Гачанка Ана Гајић, кандидат Одбојкашког савеза Републике Српске Гачанка Ана Гајић, кандидат Одбојкашког савеза Републике Српске
Поновно бројање гласачких листића у изборним јединицама Зворник, Бањалука и Лакташи Поновно бројање гласачких листића у изборним јединицама Зворник, Бањалука и Лакташи
Најчитаније
  • Тестамент Максе Деспића
    19h 30m
    5
  • Сара Благојевић: Ниједан успјех не долази преко ноћи, већ се гради постепено
    23h 58m
    0
  • Бабаљ поручио Конаковићу: Ако се не извините навијачима и играчима Србије, Ви оправдавате насиље
    20h 25m
    4
  • Хуманитарна група "Вукови" са Пала покренула акцију за Милију Мумовића
    22h 29m
    1
  • Мирна Љубојевић најбољи студент Пољопривредног факултету од када постоји у Источном Сарајеву
    22h 51m
    2