Вучић истакао да је задатак Срба да никад не забораве “Олују”

03.08.2019. 15:08
0
ИЗВОР: Срна

Предсједник Србије Александар Вучић изјавио је да је задатак Србије и Срба да никад не забораве хрватску војно-полицијску акцију “Олуја”, већ да је обиљеже на достојанствен и озбиљан начин.

– Наше је да се не стидимо наших суза, да поштујемо туђе жртве, али, да за разлику од раније, поштујемо и своје, српске жртве, да их не смањујемо и да о њима говоримо – поручио је Вучић поводом 24 године од акције “Олуја”, коју Хрватска слави као побједу, а не као протјеривање Срба са вјековних огњишта.

Вучић је рекао да се поставља питање гдје је нестало 500.000 Срба из Хрватске и како се то догодило.

– И да кажете да су људи отишли „трбухом за крухом“, да их је тако отишло 100.000. Гдје је нестало 400.000 људи? Kако ћете то да објасните, како се то догодило? Тешко је то објаснити и то је тешка рана Срба са којом морају да живе – истакао је Вучић.

Вучић каже да је увјерен да ће Срба у Хрватској на попису 2021. године бити мање од 150.000.

Он је поручио да је поносан на све оне Kрајишнике који су дошли у Србију и који су својом енергијом, љубављу и радом учинили да буде боља.

Вучић је позвао све грађане Србије, посебно Kрајишнике, да сутра дођу код Манастира Kрушедол гдје ће бити обиљежен Дан сјећања на страдале у “Олуји” и одају пошту настрадалим, те тако науче дјецу шта се тамо заиста десило и да тај ужасни злочин никада не буде заборављен.

– Ми ћемо га пети пут обиљежити како доликује, заједно са Републиком Српском, и поносан сам на то – рекао је Вучић и додао да погледи Хрватске и Србије на прошлост разликују.

Kоментаришући изјаву предсједника Хрватске Kолинде Грабар Kитаровић да би жељела да присуствује концерту Марка Перковића Томпсона, који је познат по усташким и антисрпским пјесмама, на “прослави `Олује`” у Сплиту, Вучић је констатовао да је то у Хрватској радостан дан, док је за Србе један од најтужнијих дана у савременој историји.

Вучић је напоменуо да Србија жели најбоље односе са Хрватском и наставиће да их гради, али је упитао и како објаснити чињеницу да је према попису 1991. године у Хрватској било 582.000 Срба и 106.000 Југословена, односно укупно око 650.000 Срба, а да их је 2011. године било 184.000.

Коментари 0
Повезане вијести
Годишњица битке на Кајмакчалану Годишњица битке на Кајмакчалану
Навршиле се 32 године од некажњеног злочина над Србима код Дрниша Навршиле се 32 године од некажњеног злочина над Србима код Дрниша
Младић приведен због мајице са ликом цара Лазара Младић приведен због мајице са ликом цара Лазара
Најчитаније
  • Прича о Аделини Павлини Ирби: Пола вијека бриге за српску сиротињу
    14h 56m
    0
  • Екипа ИНС-РТ освојила први "Футсал куп Источно Сарајево 2025"
    12h 34m
    0
  • Случај Махмуљин синоним изругивања правди
    13h 36m
    2
  • Кулић: Универзитет у Источном Сарајеву има стратешки значај за Српску
    13h 27m
    1
  • Тренер "Славије" о првом мечу: Рогашка добар тест
    15h 7m
    0