Чарапице, приглавке, назувци, натикаче, попке, шуњалице – како год звали ове вунене чарапе – постале су прави хит међу твитерашима, и то из једног хуманог разлога.
Милован је особа са инвалидитетом, потребан му је посебан електрични кревет, а његове мајка и бака плету чарапе и продају их, како би сакупиле новац посебан, електрични кревет погодан Миловану.
Милован Галић (34) из Житишта, везан је за инвалидска колица дуже од деценије: приликом скока у воду, задобио је прелом вратног дијела кичме када је имао 22 године.
Недавно је објавио једну фотографију вунених ремек-дјела, а онда, ни не слутећи, започео праву модну револуцију на Твитеру: фотографија је почела да се шири мрежама брзином муње, а потражња за плетеним чарапама све је већа.
Из поштовања према ручном раду, али и носталгије (“моја бака је плела те чарапе, носили смо их као дјеца”), Милован је чак и добио грдњу што их продаје тако јефтино – за 250 динара.
Било како било, жеља да помогну Миловану засигурно је ипак јача од било ког модног осјећаја, па су тако многи плаћали и више од иницијалне цијене.
Како је Милован рекао, један човјек му је већ уплатио 10.000 динара за десет пари чарапа. Поруџбине се гомилају, не могу мајка и бака да постигну толико да плету. Зато је било потребно и да убјеђујемо Милована да напишемо текст о њему.
– Немојте, не знам кад ћемо стићи да испоштујемо ове људе који су већ наручили – рекао је скромни младић из Житишта.
Али, нису потребне чарапе да би се некоме помогло, зар не?
И сам Милован помагао је када је за то био у прилици – 2014. године поклонио је Црвеном крсту у општини житиште нова инвалидска колица како би помогао особама са инвалидитетом из поплављеног подручја.
– Ова сам добио у случају да ми се покваре моја инвалидска колица на електрични погон. Како већ годинама стоје на тавану, а моја електрична ме добро служе, мислио сам да ће некоме затребати. Знам како је особама са инвалидитетом тежак живот и у нормалним околностима, а могу да замислим како се такве особе осјећају кад се нађу у проблемима изазваним поплавом – рекао је он тада.
Иначе, Милован Галић је првак Европе у боћању, активан је у друштвеном животу општине Житиште, а оснивач је и спортског клуба за особе са инвалидитетом “Бегеј”.