За сваки други порођај у БиХ срећна породица се захвали медицинском особљу ковертом с новцем или поклоном.
Годишње за “чашћење”, односно мито у породилиштима грађани дају више од два милиона марака, а један од основних узрока корупције су лоши услови у болницама.
Ове поразне податке о нашој свакодневици и здравственом систему показало је истраживање „Борба против корупције у породилиштима“, коју је током четири мјесеца радило Удружење “Baby Steps”. Путем анонимне анкете прикупљена су искуства 2.713 мајки из 38 породилишта у БиХ.
Чак 50 одсто породиља изјавило је да су оне или чланови њихове породице дали новац или поклон у породилишту.
– Резултати јесу поражавајући, али нису изненађујући. Проценат је показао да је оно о чему се прича у ходницима, чекаоницама, на послу, нажалост истина. Готово да нема труднице у БиХ која се на неки начин није сусрела са чињеницом да би требала некоме нешто поклонити прије или послије порода – изјавила је за Српскаинфо предсједница удружења Амила Татаревић.
Анализа
На основу укупних одговора о износу новца и вриједности поклона којег су породиље дале медицинском особљу, чланови удружења обрачунали су и просјечну вриједност мита. По томе, докторе за долазак бебе на свијет “частимо” са 141,65 КМ.
Како је половина породиља у анкети потврдила да су она или њени чланови породице дали новац или поклон у болници, а знамо да у БиХ буде око 30.000 порода годишње, долазимо до грубог податка да грађани годишње за мито у породилиштима дају 2,1 милион КМ.
Највећи број анкетираних жена, скоро 70 одсто, породило се у Сарајеву, Зеници, Тузли, Бањалуци и Бихаћу. Убједљиво највише се јавило мајки које су дјецу родиле те 2019. године. Ти подаци су изузетно значајни, напомињу из удружења, јер доказују да је ријеч о тренутном стању у породилиштима, а не искуствима од прије десетак година.
Удружење је анализирало још и појединачно податке по породилиштима, те су у оквиру њих посматрали постотак корупције.
– Стање је у сваком породилишту далеко од идеалног, али у неким породилиштима је мањи проценат, у неким већи у односу на укупни од 50 одсто. Конкретно, анализа резултата анкете по породилиштима је показала да је највећи проценат корупције у Универзитетском клиничком центру РС, гдје износи 68 одсто и огледа се у датим ковертама и скупоцјеним поклонима прије или послије порода, јавно или тајно – прецизирала је Татаревићева.
Купују “бољу” услугу
Каква су искуства жена из бањалучког породилишта прије двије године објавило је и удружење “ДРИП”. И они су тада упозоравали на поразну чињеницу да будући родитељи, као и ближа родбина, у породилиште доносе коверте с новцем и поклоне у нади да ће тако “купити” себи бољу услугу.
Дубравка Вујновић Божић, једна од чланица тог удружења, прича за Српскаинфо да су и жене које су долазиле код њих на предавања махом говориле како су већ одвојиле новац за пород.
– Ми имамо навику и осјећај обавезе да требамо љекаре да почастимо. То је нешто што код нас живи, храни се, хранимо га ми као народ, храни га власт. Док се сви заједно не пробудимо, не схватимо да то није начин да неко ради свој посао, до тада ће нам бити овако како јесте – коментарише она.
Није проблем пацијената што су наши љекари недовољно плаћени за посао који раде, напомиње Вујновић Божић, већ проблем система који треба рјешавати на вишем нивоу.
– Знам љекаре који одбијају новац, којима је то испод части, и скидам им капу. Најискреније, не вјерујем ни да би љекар пустио жену да се пати, да не дај боже дође до кобног исхода по њу и дијете јер није дала новац – оцјењује саговорница.
Пад угледа
У Удружењу медицинских сестара, техничара и бабица Републике Српске поручују да појава давања мита у породилишту угрожава здравствену професију и уништава јој углед који је имала.
– Ово је хумано занимање, које је увијек било специфично, тешко и одговорно. Код нас влада погрешно мишљење да ако се некоме нешто поклони да ће имати бољу пажњу. То би требало пресјећи – истиче предсједник Живана Вуковић Костић.
Она позива пацијенте да њиховом удружењу пријаве своје искуство с митом, како би се ти радници санкционисали, али истовремено свједочи и да до сада нису имали ниједну такву пријаву.
– По граду се, на примјер, прича “дао сам новац”, али званично нико неће да каже коме, његово име и презиме, да се та особа санкционише. Људи онда ћуте, кажу како неће да се замијерају, јер ће им можда тај радник опет требати – говори Вуковић Костић.
И Удружење “Baby Steps” контактирало је породилишта и ресорна министарства, а према одговорима које су добили, ни они у посљедњој деценији нису забиљежили нити једну пријаву корупције.
Из Коморе доктора медицине Републике Српске, коју је "Српскаинфо" контактирала за коментар, поручују да имају нулту толеранцију према корупцији међу својим члановима, истичући да у потпуности подржавају пронаталитетну политику. Ипак на саму анкету и њену валидност имају примједби.
Између осталог, проценат од чак 43,6 одсто анкетираних породиља са високом стручном спремом, те чак 11,6 одсто са постдипломским образовањем говори да је, на жалост, узорак ове анкете далеко од репрезентативног за нашу земљу.
– Овакву методологију и дизајн анкете не можемо прихватити, као истраживачки валидну и резултате ова анкете морамо узети са великом резервом. Жао нам је што је велика енергија уложена у ову анкету и вољни смо помоћи у дизајнирању будућих сличних анкета које ће показати праву слику овог проблема односно стварне размјере корупције у овом сегменту здравствене заштите- изјавио је за Српскаинфо доктор Саша Вујновић, додајући да је заједнички циљ Коморе и пацијената да се корупција у потпуности искоријени из здравства.
“Медицинари сами траже новац”
Анкетиране мајке, њих 33,7 одсто, новац у породилишту је дало медицинским сестрама, а 29,4 одсто љекару који их је примио. Скоро 30 одсто жена сматра да је непходно дати новац или поклон некоме од особља како би имале бољи третман, а девет одсто одговара да мито треба дати “за сваки случај”. Исто тако, 38,9 одсто испитаница сматра да је лоше давати новац или поклон, али и да је неопходно “да особа осигура да прође што боље у породилишту”, док 10,7 одсто не мисли да је лоше, већ да је “то одраз наше културе, одувијек се поклањало медицинском особљу”.
Осим чињенице да породиље саме нуде новац и поклон због бољих услова у породилишту, често се дешава да се од породиља и тражи новац за пружање здравствене услуге. Наиме, 4,6 одсто анкетираних тврди да је од њих или партнера новац тражен директно, а 14,8 одсто да им је новац тражен посредно.
– Управо ова чињеница још више забрињава и указује на алармантан проблем у систему, гдје не само да медицинско особље прихвата поклоне и новац, већ га и директно или индиректно тражи – наводи се у истраживању „Борба против корупције у породилиштима“.
Корупција
Предсједник Удружења “Baby Steps, Амила Татаревић, напомиње да је проблем у нашем друштву чињеница да су коверте и поклони у породилиштима постали толико укоријењена пракса да се сматрају дијелом обичаја и традиције, а не нечим лошим, што су чак показали и одговори медицинског особља на анкету.
– Када се нешто што је у почетку сматрано погрешним, у нашем случају мито, дешава у окружењу као сасвим нормална ствар и прихвата као нормално понашање, мијењају се и ставови медицинског особља о томе шта је исправно, а шта не. Стога се временом повећава стопа корупције, а друштво тоне све дубље. И даље постоје појединци који су морални и не примају поклоне нити исте траже, али их је све мање. Да би се нешто што је морално примјењивало и да бисмо имали поштивање моралних одговорности, морамо морал поткријепити правилима – истиче она.
Додаје како је нужно регулисати и јасно дефинисати правила и моралне одговорности и када говоримо о корупцији. Напомиње да није довољно имати негдје у ладицама акт који дефинише антикоруптивне механизме, већ имати дефинисане процедуре и поступке који се примјењују свакодневно у пракси.
– Само тако можемо причати о ефикасном систему. Управо адекватан систем је разлог зашто у иностранству немамо овај ниво корупције. Јасно се дефинишу процедуре и поступци, те онемогућава стихијско увођење корупције у праксу и обичај – закључује Татаревић.