У врху осјетљивих, ријетких и заштићених врста биљака у шумама Републике Српске налази се јагода шумска (Fragaria Vesca L.) у народу познатија као дивља јагода. Ради се о самониклој биљки која расте у шумама, на крчевинама, пропланцима и планинским ливадама. Цвијет и црвени слатки плодови долазе крајем априла, у мају и првим данима јуна.
Послије тога времена, осим минијатурног жбуна, више је нема. И тако од памтивијека све до ове године када је, изгубивши „компас“ у првој декади октобра, прошле суботе, 7. октобра, нађена на једном пропланку у селу Сјеверско код Борика, на надморској висини од преко хиљаду метара са првим овојесењим мрзем.
Изненађење је било велико и за рубрику „вјеровали, или не“. Тим прије што се плод и укус убратих јагода нимало није разликовао од оног из прољећних дана и љетног периода. Забуну у времену цвјетања и рода јагода, сељани Сјеверска приписују неуобичајно лијепим касно септембарским и првим данима октобра, а да ли ће то имати утицаја на пољећно цвјетање и род остаје да се види.
Фото: Сретен Митровић/ 058.ba