Бројна истраживања су показала да конзумација одређене врсте хране и пића помаже тијелу да се ријеши штетних материја у организму.
Куркума
Студије показале да ова биљна врста из породице ђумбировки побољшава чишћење плућа од штетних материја као посљедице пушења или живота у загађеном простору. Уз то добра је превенција болести дисајних путева.
Куркума се традиционално користи за карије и друга индијска јела, припрему златног млијека те разних здравих смутија. Да би дјеловала и против упала куркуму помијешајте с мало црног бибера.
Бијели лук
Бели лук даје укус бројним јелима, а највише љековитих својстава има кад се једе сиров, мада је врло популаран и онај у праху као зачин јелима. Ипак, имајте на уму да се веће количине бијелог лука не препоручују особама које имају проблеме са желуцем и пробавом.
Приписују му се многа љековита својства. Називају га природним антибиотиком, средством за отчепљивање дисајних путева, моћном биљком с антиканцерогеним и противупалним дјеловањем који сузбија гљивице и поједине вирусе.
Садржи алицин који уништава инфекције дисајних путева, а многе су студије показале да је и дјелотворан помагач у чишћењу плућа код особа које су пушачи, али и бивши конзументи дуванских производа.
Ђумбир
Многе љековите карактеристике красе и ђумбир. Он оснажује имунитет, побољшава пробаву, смањује надутост, смањује упалне процесе у тијелу те уклања токсине из плућа и остатка тијела због чега се препоручује пушачима.
Иако овај корјен лимунске ароме потиче из југоисточне Азије у последњих неколико година све је присутнији и на нашем тржишту. Од њега се најчешће припрема чај или се додаје у здраве напитке, а може се користити и као зачин сланим и слатким јелима.
Ђумбир је врло потентан. Дневно се не би смјело појести више од комадића ђумбира величине око два центиметра. Ако нисте сигурни о правилној дози консултујте се с љекаром или нутриционистом.