Зашто јабука тамни кад је огулите?

12.10.2020. 20:30
0
ИЗВОР: Informer

У додиру са ваздухом јабука исјечена на кришке послије само пар минута потамни и добије непривлачну браон боју захваљујући механизму који се истог трена активира, а који штити плод од спољашњих бактерија и гљивица.

Том приликом активира се ензим који реагује на кисеоник стварајући оксидирајући заштитни слој.

Ензим састављен од монофенола и катехола, који се још и зове полифенол, оксидира у додиру са кисеоником претварајући ткиво јабуке у органско једињење хинон које чува месо јабуке од бактерија и гљивица дјелујући на њих као природни антисептик.

Хинон сам по себи нема никакву боју, али у контакту са амино киселинама из кисеоника хинон производи меланин те отуда и браон боја на кришкама исјечене јабуке.

На срећу постоји неколико врло једноставних рјешења уз помоћ којих можете да спријечите потамњење исјечене јабуке.

Прво је да кришке јабуке држите у фрижидеру, јер то драстично успорава хемијску реакцију, а друго рјешење јесте да исjечене јабуке попрскате соком од лимуна који ће спријечити да вам јабуке потамне и постану одбојне за јело.

Коментари 0
Повезане вијести
Прије 29 година посмртни остаци убијених Јабучана нашли вјечни спокој на гробљу у Фочи Прије 29 година посмртни остаци убијених Јабучана нашли вјечни спокој на гробљу у Фочи
Сјећање на стравично страдање јабучких Срба: 32 године тишине и туге Сјећање на стравично страдање јабучких Срба: 32 године тишине и туге
Парастос страдалим Јабучанима у уторак Парастос страдалим Јабучанима у уторак
Најчитаније
  • Рогатичанин Небојша Ерић од дрвета ствара што очима види
    22h 29m
    0
  • ВиК Источно Сарајево: Апел за потрошаче
    23h 47m
    2
  • Романијска Лазарица – права небесница
    2h 47m
    0
  • У Турској пада снијег (ВИДЕО)
    16h 50m
    0
  • Соколац: Ватрогасци угасили два пожара
    15h 43m
    0