Да ли је изградња и опремање Болнице “Србија” у Источном Сарајеву заиста коштала много више него што је реално, како тврде у опозицији, или је сва та прича дио политичког препуцавања?
Ово питање подигло прашину након конференције за штампу бившег министра здравља Слободана Станића (СДС) и оштрог одговора на оптужбе из Министарства здравља РС.
Мада су из Министарства одлучно демантовали Станићеве оптужбе за наводне злоупотребе при набавци опреме за ову болницу, потврдили су да се на за изградњу и опремање болнице “Србија” пријавило 19 заинтересованих, а њих 18 је одустало. Влада РС је тако прихватила понуду фирми „Марковић инвест-РМ” д.о.о. Лакташи и „Медицал” д.о.о. Мостар – једино која је пристигла.
Зашто су се понуђачи напрасно разбјежали и има ли нечег сумњивог у наведеном тендеру?
Економиста Дамир Миљевић каже да је ситуације прилично занимљива.
– Документацију је преузело 19 понуђача, а достављена је само једна понуда. То може да значи да су остале фирме које су преузеле документацију у међувремену сазнале нешто што ми не знамо, па одустале, или да су у тендеру наведени такви услови какве, од свих фирми на свијету, с обзиром на то да је био међународни тендер, може да испуни само један понуђач, односно фирме из Лакташа и Мостара – каже Миљевић.
Занимљиво је, такође, наводи он, да је расписан тендер за изградњу и опремање болнице којим је била предвиђена цијена од око 42,7 милиона КМ, а прихваћена је понуда од 54,5 милиона КМ.
– Иако се пријавио само један понуђач, Влада РС није била обавезна да такву понуду прихвати, поготово што је за готово 12 милиона КМ прелазила планирану вриједност – каже Миљевић.
Додаје да је такође занимљиво да је од извођача тражено да финансира, односно кредитира изградњу и опремање болнице, с тим да Влада РС тај дуг исплати у ратама, за 6 година.
– То није баш уобичајен начин финансирања јавних инвестиција – закључује Миљевић.