Зашто званичници из федералног Сарајева све чешће бораве у Лондону

01.07.2025. 13:17
1
ИЗВОР: glassrpske.com

Простори западног Балкана су од стратешког националног интереса за Велику Британију, а посебно Косово и БиХ у којима је неопходно наставити са даљим и интензивнијим ширењем меке моћи, како би се коначно сломио сецесионистички режим у Републици Српској и смањио руски утицај у региону.

Истакао је ово недавно британски министар за Европу Стивен Даути на једном од састанака такозваног паралелног парламента, уприличеног поводом политичке кризе у БиХ. Он је овом приликом поручио да је неопходно  појачати британску присуство на просторима Балкана, ако ништа друго онда због дуге британске историје ангажовања у овом региону.  Он при томе није појаснио шта је под тим подразумијевао, али је истакао да ова острвска држава мора појачати стратешко и политичко присуство у БиХ, па и кроз евентуално враћање британских војних снага у састав ЕУФОР-а.

Како је појаснио, он је са својим колегама из Европе, посебно из Француске, али и из земаља чланице Квинте већ разговарао на ту тему. Према његовим ријечима, Велика Британија мора исправити велику грешку коју је направила прије пет година, када је тадашња влада одлучила да БиХ не буде у фокусу њене спољне политике,  додајући да је одлука конзервативаца из 2020. да повуку британске трупе из мировне операције ЕУФОР Алтеа била кратковида.

Интересантно, у посљедњих неколико мјесеци, а посебно након повратка Доналда Трампа на чело САД, одржан је низ оваквих и сличних састанака посвећених БиХ, на којима је поменути Даути био главни актер паралелног парламента, али ту је била и чланица Дома лордова у парламенту Велике Британије Арминка Хелић. Ишчитавајући стенограме са ових састанака јасно се може видјети какви су планови и циљеви ове острвске државе када је у питању БиХ и како их намјерава спровести у дјело "дипломатски", преко појединих медија, али и цивилног сектора. У свим овим стенограмима, Република Српска и њено руководство означени су као дестабилизујући и реметилачки фактор у БиХ, али и региону с којим се по сваку цијену треба обрачунати, а поготово због веза са Русијом.

Како би се успјешно спровела такозвана мека моћ, која би обезбиједила веће британско стратешко присуство у БиХ, на готово свим овим састанцима је указано да треба наставити са давањем финансијске помоћи Британском савјету који се налази под контролом обавјештајне службе МИ6, али и Би-Би-Сију како би се на овим просторима пропагирао британски наратив и утицај.

Према ријечима Даутија, да би се Балкан обуздао и ставио под "демократску контролу" неопходно је што активније радити на сузбијању руског утицаја, али и њених медија у региону, што је, како је истакао неопходно спровести уз сарадњу са западним партнерима. На питања која је то британска стратегија за сузбијање руског малигног утицаја на периферији Европе, Даути није прецизно одговорио, осим констатације да је тај наводни малигни утицај Кремља присутан не само на Балкану већ и у Молдавији и кавкаским просторима, али и да о свим дешавањима унутар БиХ добија информације од стране министра иностраних послова Елмедина Конаковића, с којим је у готово сталном телефонском контакту.  

На једном од наредних састанака овај британски политичар упознао је своје колеге и да ће у Сарајеву ускоро бити одржана конференција о безбједности. Како је истакао овом приликом, европске земље, чланице НАТО савеза убрзано се  наоружавају и троше огромне своте новца за одбрану, те је неопходно да тим корацима крене и БиХ, односно њене Оружане снаге - да ураде све како би ојачале и могле у неком моменту бити распоређене у неким будућим међународним акцијама.

То је веома важно, поручио је Даути.

Да поједине политичке снаге у ФБиХ рачунају на британску помоћ у обрачунавању са Републиком Српском говори и податак да су се два члана Предсједништва БиХ Денис Бећировић и Жељко Комшић прије неколико дана срели између осталог и са поменутим Даутијем, с којим је, како је саопштено, разговарано о актуелној политичкој кризи, али и јачању војне и одбрамбене сарадње двије државе. Није појашњено шта би то могло значити, а Комшић и Бећировић остају дужни да појасне овдашњој јавности да ли ће британску наклоност за остваривање њихових политичких циљева требати платити и прихватом око 50.000 миграната, углавном арапског поријекла који су у овој острвској држави означени као непожељни.   

На ово за "Глас Српске" указује стручњак за безбједност и геополитику Сретен Егерић наводећи да бошњачки политичари очигледно повлаче све очајније потезе који би БиХ на крају могли скупо коштати. Како каже, надају се да  ће им Британци помоћи да праве унитарну државу, као што су то Нијемци урадили Хрватима, а Американци Албанцима на Косову.

- Након повратка на власт Доналда Трампа постало им је јасно да су изгубили карту на коју су највише рачунали. Сада се више окрећу Великој Британији где траже подршку за своје унитаристичке планове. И изгледа да не питају цену. Оно што ми је посебно индикативно што се ниједан бошњачки политичар из власти, колико ми је познато,  ниједном није огласио о британском плану да поједине балканске државе претворе у својеврсне мигрантске кампове. Да ли је то цена коју су спремни платити ради неке евентуалне британске подршке? Размишљају ли они о евентуалним последицама једне такве одлуке? Очигледно не. Толико су заслепљени својим циљевима да БиХ вуку у све већу провалију, те самим тим и сваки политички дијалог обесмишљавају. Британци врло добро знају за то, али им стабилна БиХ никако не одговара. Не воле они Бошњаке, баш као ни Србе, али су им пуно лакши за манипулисање  - поручио је Егерић.

Према ријечима Егерића склапање политичких дилова са Британцима никада никоме није доброг донијело, наводећи као примјер Украјину.  Сматра и да је стари стратешки британски интерес на Балкану спречавање њемачког, руског и француског продора ка топлим морима.

– У ту сврху они користе, или боље је речено злоупотребљавају Бошњаке, али и Албанце. Да не би прљали руке у свим тим својим геополитичким играма, Британци сада користе бошњачке политичаре, а који заузврат од Лондона траже  помоћ у ратосиљању Српске. Ако икада дође до тога, они ће веома лако изаћи на крај и са хрватским народом у ФБиХ – истакао је Егерић.

Шпијунирање

Британски министар за Европу Стивен Даути недавно се похвалио и да је током ове године имао прилику да посјети 77. бригаду у Њуберију, која се према писању острвских медија бави специјалним сајбер и психолошким операцијама. Даути је рекао да је овом приликом имао увид у њихове процјене руског утицаја на Балкану, али и у Српској. Према његовим ријечима простори западног Балкана ће у том контексту представљати посебан изазов за Велику Британију. Није јасно колико се у ову Даутијеву причу уклапају и све чешћи прелети авиона изнад Републике Српске и уз саму границу са Србијом, а који су опремљени са најмодернијом опремом за прислушкивање и шпијунирање. Ради се, иначе, о авионима који припадају приватној британској компанији која их издаје заинтересованим странама.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Mrvica 01.07.2025. 15:34
    Zato što naši ne borave nigdje. Ovi lobiraju na sve strane, diplomatski, strateški, planski...godinama. Pred očima nam se vrata zatvaraju al neka je nama Rod došao (i otišlo 40mil.)
Повезане вијести
Пред ученицима у Српској 21 нови уџбеник Пред ученицима у Српској 21 нови уџбеник
Најсушнији јун од када се врше мјерења Најсушнији јун од када се врше мјерења
Свједочење Ранке Вучетић о трагичној судбини сина Небојше Свједочење Ранке Вучетић о трагичној судбини сина Небојше
Најчитаније
  • На данашњи дан умро Бранко Радичевић - поета непролазне младости
    5h 28m
    0
  • Гори депонија у Крупачким стијенама
    8h 8m
    9
  • Људски немар изазвао пожар на депонији отпада у Крупачким стијенама
    7h 46m
    5
  • Тужилаштво: Тијело српске повратнице Јеле Пејић пронађено наго, али није убијена
    23h 29m
    6
  • Бјелица: Пожар стављен под контролу
    6h 50m
    4