Застрашујући подаци МУП-а Српске: Више од половине убистава почињено унутар породице

27.03.2025. 13:46
0
ИЗВОР: mondo.rs

Застрашујући подаци МУП-а Републике Српске из прошле године, указују да се више од половине убистава десило између блиских чланова, односно у породици или породичној заједници, а евидентирано је и неколико случајева да су очеви починили инцест над кћеркама или сином.

Током 2024. године у Републици Српској је евидентирано укупно девет убистава, од чега је пет на штету чланова породице и то два тешка убиства, једно убиство и два убиства након којих се извршилац убио.

Као жртве убистава унутар породице смртно је страдало пет особа и два починиоца, а све убијене жене у прошлој години, биле су жртве фемицида.

Што се тиче тешких убистава, једно се десило у Добоју гдје је супруга уз помоћ љубавника убила супруга, а друго на подручју Брода, гдје је мушкарац убио супругу.

Једно кривично дјело убиство десило се у Бањалуци гдје је жена убила интимног партнера.

Од два убиства након којих је почнилац извршио самоубиство, једно се десило у Фочи када је мушкарац убио супругу и друго у Шипову када је партнер убио своју ванбрачну супругу.

У статистици МУП-а РС за прошлу годину, која се односи на ову категорију кривичних дјела, евидентирано је и једно изазивање опште опасности, гдје је отац теретним возилом усмртио малољетног сина.

- Евидентирано је и пет случајева у којима су очеви извршили осам инцеста над седам кћерки и једним сином и тиме починили пет кривичних дјела обљуба са дјететом млађим од 15 година, двије полне злоупотребе дјетета старијег од 15 година и једно родоскрвњење - наведено је у извјештају МУП-а РС.

Иначе, у Кривичном законику РС родоскрвњење се дефинише као обљуба са сродником по крви у правој линији или са братом односно сестром, и запријећена је казна затвора од једне до пет година.

Од укупно 43 кривична дјела прогањање која су пријављена прошле године у Републици Српској, четвртина односно њих 11 је почињено унутра породице.

- Извршиоци су углавном били садашњи или бивши брачни партнери, ванбрачни или интимни партнери - наводе у МУП-у Српске.

Над дјецом је извршено и 57 кривичних дјела избјегавање давања издржавања, 11 запуштања и злостављања дјетета од стране родитеља гдје је евидентирано 19 дјеце жртава и пет кривичних дјела одузимање дјетета.

Коментари 0
Повезане вијести
Олакшице при куповини горива продужене до 15. јула Олакшице при куповини горива продужене до 15. јула
Први пут у Српској већа дневница за рад недјељом Први пут у Српској већа дневница за рад недјељом
Почео упис у средње школе у Српској Почео упис у средње школе у Српској
Најчитаније
  • Паја Јовановић - На платнима сачувао идентитет српског народа
    9h 23m
    0
  • Валентина Терешкова, текстилна радница и прва жена у свемиру
    1h 16m
    0
  • У Палама јака киша и град величине љешника
    22h 49m
    0
  • Кад загрми Невесињска пушка
    22h 16m
    7
  • Програм манифестације "Дани Касиндолског батаљона"
    8h 16m
    0