Због застаре амнестирано више од 579 осумњичених у Српској

05.07.2021. 20:36
0
ИЗВОР: srpskainfo.com

Према званичним подацима Високог судског и тужилачког савјета (ВСТС) БиХ, који су у посједу портала Српскаинфо, од 2012. године до данас правосуђе Српске спасло је 579 осумњичених од кривичног гоњења, само зато што се поступајућим тужиоцима није дало да раде посао за који их дебело плаћамо.

О броју оштећених који су одлукама тужилаца остављени на милост и немилост криминалаца сувишно је и трошити ријечи.

Оно што је најцрње у свему јесте да су у обустављеним кривичним истрагама била позната имена осумњичених, што још више долијева уље на ватру и потпирује сумњу да је иза свега стајала корупција.

Укупан број обустављених истрага у тужилаштвима у Српској од 2008. до 2020. године, односно бањалучком, бијељинском, добојском, требињском, тужилаштву у Источном Сарајеву, те оном најмлађем, приједорском, износи 713 предмета.

Број амнестираних извршилаца кривичних дјела у Српској уствари је далеко већи од 579 особа, јер ВСТС нема податке за период од 2008. до 2012. године.

Тужиоци су тако својим нерадом омогућили да скоро 600 особа у Републици Српској у протеклих осам година избјегне кривично гоњење, јер је дошло до застаре поступка.

Нико од поступајућих тужилаца није, нити ће сносити било какву одговорност за оно што су урадили, односно пропустили да ураде, али зато њихова имовина, возни паркови и друге бенефиције откривају на који начин су награђивани за свој нерад.

Према подацима ВСТС БиХ, апсолутни шампион по нераду у наведеном периоду, односно обустављеним кривичним истрагама због застаре поступка је Окружно јавно тужилаштво Бањалука.

Поједини ће рећи да ово тужилаштво има и највећи број предмета у раду, али исто тако има и највећи број запослених тужилаца, као и приправника, међу којима предњаче дјеца познатих судија и других правосудних радника, па је будућност неправде у Српској у сигурним рукама.

Бањалучко тужилаштво тако је у периоду од 2008. до 2020. године због застаре обуставило чак 396 истрага у кривичним предметима против 355 познатих извршилаца кривичних дјела.

Имена и презимена оних против којих су обустављене истраге није било могуће добити, јер се ови подаци, како нам је објашњено у тужилаштвима, уопште не сумирају, али међу њима су свакако многобројни носиоци политичких функција у Српској.

Дарио Сандић, бањалучки адвокат, наводи да се из података ВСТС јасно види се да бањалучко Окружно тужилаштво предњачи по броју застарјелих предмета.

– Ово се може приписати томе да бањалучко тужилаштво има надлежност над територијом која је већа и многољуднија од територије коју покривају остала тужилаштава. Међутим, бањалучко тужилаштво има и већи број тужилаца, као и веће ресурсе у односу на друга тужилаштва. Ове бројке показују да тужиоци у одређеном времену ништа или готово ништа нису предузимали у истрагама, јер имали су познатог учиниоца кривичног дјела, односно знали су идентитет лица која су починила кривична дјела и опет нису ништа учинили како би та лица била оптужена и осуђена – истакао је Сандић.

Додаје како је врло чудно да долази до застаре у предметима гдје је познат идентитет осумњиченог, те оштећеног (жртве).

– Имајући у виду да не постоји никаква одговорност тужилаца за поступање, у овом случају непоступање у предметима, јасно је да непостојање одговорности доводи до нерада или до незаконитог рада. Замислите зидара који данас мора да озида 30 квадрата зида да би добио плату и могао да прехрани своју породицу, платитити рачуне, школује дјецу. Е сада, замислите овог зидара који не мора да озида нити метар квадратни зида, а добије плату. Немогуће, зар не? Е па видите, у тужилаштву је то врло могуће и то нам показују ове горе бројке које су достављене од стране ВСТС – наводи бањалучки адвокат.

На другом мјесту по броју обустављених истрага је Окружно јавно тужилаштво у Добоју у којем је због застаре обустављено 166 истрага против 89 осумњичених.

Окружно јавно тужилаштво у Требињу у периоду од 2008. до 2020. године обуставило је 61 истрагу због застаре против 74 осумњичене особе, док су њихове колеге у бијељинском тужилаштву у истом периоду обуставили 41 истрагу против 22 особе.

Занимљиво је да је најмлађе тужилаштво у Српској, приједорско Окружно јавно тужилаштво, у периоду од 2017. до 2020. обуставило 24 истраге против 25 осумњичених.

На посљедњем мјесту на неславној ранг листи налази се ОЈТ Источно Сарајево, које је у наведеном периоду обуставило 19 истрага против 14 осумњичених.

Адвокат Сандић сматра и да је врло упитно и чудно да ВСТС има ове податке уназад 13 година и да ништа није предузео по овом питању.

– Када узмете у обзир комплетну слику правосуђа у БиХ и ВСТС онда је јасно да овај стуб власти не врши своју контролну улогу, већ само испуњава један од три формална услова за постојање власти и државе, односно глуми носиоца судске власти, поред законодавне и извршне. Када се створи могућност да оштећени може сам да предузме кривично гоњење, да тужилац може да одговара за свој нерад, да судије имају одређене мандате, да Врховни суд РС не штити банке и незаконито поступање извршне власти, онда ћемо имати правну државу и правну сигурност. До тада они глуме државу, ми глумимо грађане, па ко дуже издржи – закључио је адвокат Сандић.

 

Коментари 0
Повезане вијести
Правосуђе Српске од јутрос у штрајку Правосуђе Српске од јутрос у штрајку
Данас се одржава референдум у Србији Данас се одржава референдум у Србији
Најчитаније
  • Годишњица смрти сарајевских Ромеа и Јулије
    23h 21m
    10
  • Возач камиона погинуо у судару са аутобусом
    21h 23m
    0
  • Код Будве уловљена плава ајкула тешка скоро 200 килограма
    20h 16m
    1
  • Божовић: Ми бранимо Републику Српску, а ви свој прљави капитал!
    19h 24m
    1
  • Жена побиједила пет карцинома и живи без 11 органа
    13h 51m
    1