Здравље зуба у трудноћи

20.12.2024. 08:55
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Добра орална хигијена, здрава исхрана и редовни прегледи код стоматолога важни су како за трудницу, тако и за дијете.

Зато је важно да, уз остале медицинске савјете, будућа мајка добије савјет како да у том периоду правилно брине о оралном здрављу.

Вјечна енигма - трудноћа и посјете стоматологу?

Да одмах то ријешимо - Да, требате ићи код стоматолога када сте трудне. У наставку ћу вам приближити како то трудноћа утиче на здравље зуба и уста те шта је потребно радити уколико дође до неких тегоба.

Свака трудноћа један зуб мање - мит или истина?

Познати мит који је свеопште прихваћен је да због повећаних потреба дјетета за калцијумом оно повлачи калцијум из мајчиних зуба те да се због тога они кваре и "пропадају".

Да, након 5. мјесеца повећава се дјететова потреба за калцијумом и другим минералима, међутим то дијете не добија из мајчиних зуба и костију, него адекватном исхраном мајке, кориштењем суплемената уколико је потребно и слично.

Појава каријеса у трудноћи предмет је бројних истраживања и до сада није потврђено је ли трудноћа предиспонирајући фактор, али свака трудница правилном његом и хигијеном својих зуба може очувати зубе здравима.

Оно што може да повећа могућност појаве каријеса у трудноћи, упала десни и слично јесу неки од узрока које ћу навести у наставку те како њихово неадекватно лијечење утиче на ток трудноће и крајњи исход.

Појачана осјетљивост десни

Током трудноће дешавају се бројне промјене које могу повећати ризик за настанак проблема у усној шупљини (упала десни или каријеса).

Повећани нивои хормона прогестерона и естрогена у трудноћи повећавају прокрвљеност зубног меса што трудницу чини осјетљивијом на појаву обољења. Зубно месо постаје благо отечено и осјетљиво те се, у случају слабе хигијене, лако ствара зубни плак који је идеална подлога за раст бактерија и упалу зубног меса односно труднички гингивитис.

Ако приликом прања зуба примијетите крварење десни, немојте одустати од прања зуба јер вам се тако повећавају шансе да се с временом развије пародонтитис који касније може довести до губитка кости и испадања зуба. Како би се превенирао каријес и остале оралне болести битно је упозорити будуће мајке на важност оралне хигијене и уклањање наслага зубног плака.

Како обољења десни могу довести до пријевременог порођаја?

Резултати истраживања показали су да труднице с пародонтолошким обољењима имају већи ризик од пријевременог порођаја и рођења дјетета с мањом порођајном тежином.

Сваки порођај који наступи прије 37. недјеље трудноће се сматра пријевременим. Иако су шансе за преживљавање код пријевремено рођених беба драстично порасле захваљујући модерној медицини, ипак се свака пријевремено рођена беба суочава са извјесним здравственим ризицима, некада чак и дугорочним посљедицама по здравље.

Упоредо са сада већ добро познатим факторима ризика попут дијабетеса, хипертензије, тироидне дисфункције, хроничног стреса, у важне факторе се убрајају инфламација, односно запаљење, и инфекција присутна у оралној средини.

Зато је јако важно да се смање сви фактори који доводе до пријевременог порођаја. Ако не унапријед, у процесу планирања трудноће, онда барем у тренутку када је трудноћа званично и потврђена од стране љекара.

Појачана киселост пљувачке

Због повраћања или рефлукса који су чести у првом тромјесечју, повећава се и киселост пљувачке па тако киселина у комбинацији с четкицом може наштетити зубној глеђи. Ако вам прање зуба представља проблем изазивајући нагон за повраћањем, немојте одустати, него пробајте пронаћи четкицу и пасту за зубе који вам најбоље одговарају. Ако имате мучнине, не четкајте зубе и до сат времена након повраћања да не бисте оштетили зубну глеђ. Уста можете испрати обичном водом или безалкохолном водицом за уста која садржи флуорид.

Појачан унос слаткиша

Током трудноће, здрава и уравнотежена прехрана важнија је него икада јер је нерођеном дјетету мајка једини извор хране односно свих потребних нутријената (протеина, витамина и минерала...). Не заборавите да се зуби дјетета почињу развијати у материци.

Неке препоруке које вам могу помоћи да смањите ризик од настанка каријеса:

• Смањите унос хране богате шећером, укључујући бомбоне, кексе, колаче и слично;

• Пијте воду током цијелог дана, посебно између оброка и залогаја;

• Избјегавајте пића са много шећера (сокови, газирани напици);

• Ако имате мучнине, покушајте јести мале количине здраве хране током дана;

• Како би се смањио ризик од урођених мана узимајте додатке исхрани с фолном киселином и једите намирнице богате фолном киселином.

Избјегавање посјета код стоматолога

Као што је на почетку написано, труднице требају ићи код стоматолога.

Стоматолог мора бити упознат с вашом трудноћом и постоје ли неке компликације како би у договору с вашим гинекологом могао обављати интервенције у устима.

Ваш стоматолог неће обављати никакве захвате који би икако могли наштетити вама или вашем дјетету.

Приликом стоматолошких захвата бол треба свести на најмању могућу мјеру како би се смањио стрес мајке који може негативно да утиче на плод. Да, труднице могу примати анестезију јер се ради о локалној апликацији анестетика, а не системској.

Шта треба избјегавати?

Уколико није неопходно, требате избјегавати рендгенска снимања. Употреба рендгена је опасна током цијеле трудноће, посебно у првом тромјесечју.

Осим рендгенских снимања, избјегавају се дуги и компликовани захвати који нису хитни како би се избјегао повећан ниво стреса мајке.

Савјети за одржавање здравља зуба по триместрима

Први триместар

1. Заказати преглед и обавити рутинско чишћење зубног каменца и полирање зуба.

2. Обратити пажњу ако десни постану интензивније црвене боје, отечене, осетљиве, болне, крваре приликом прања или на додир.

3. Набавити четкицу са малом главом и меканим влакнима и прати кружним покретима како би се избјегло провоцирање мучнине која може бити присутна у овом триместру.

4. Уколико учестало повраћате, након сваког повраћања темељно исперите уста водом више пута, а зубе оперите након пола сата до сат времена (када се помоћу пљувачке успоставља поново нарушена ацидо-базна равнотежа), четкицом и неабразивном пастом на бази флуорида.

5. Посавјетујте се са вашим стоматологом о правилној техници прања и о смиривању запаљења у предјелу десни, уколико је присутно.

Други триместар

1. Закажите контролни преглед код вашег стоматолога и обавите рутинско чишћење зубног каменца и полирање зуба.

2. Трудите се да избјегнете учестало грицкање слаткиша и конзумирање газираних сокова и грицкалица у току дана.

3. Појачајте унос Ц и Б витамина (најбоље из свјежег воћа и поврћа).

4. Уколико се у овом триместру јаве промјене на деснима попут црвенила, отока и крварења, обавезно обавјестите свог стоматолога како би се третман започео на време. Висок ниво прогестерона у овој фази трудноће може довести и до лоптастог увећања десни између појединих зуба, такозваног "тумора трудноће".

Немојте бринути, у питању су бенигне, хормонски изазване промене које захтевају третман након порођаја. Свакако се консултујте са својим стоматологом.

Трећи триместар

Стоматолошки третмани у последњих шест недеља су индиковани само ако су у домену ургентних стања попут апсцеса, инфекција или акутних болова у пулпи зуба (упала зубног живца) и тада служе као мјере прве помоћи.

Могу се извести у безболним условима јер је апликација локалне анестезије дозвољена.

Све веће рестаурације, интервенције или протетске радове одложити након порођаја када је могуће обавити безбједно рендгенско снимање или ординирање антибиотика, пишу ''Независне''.

Пише: Др Тања Штула

Коментари 0
Повезане вијести
Чудесни руски “лијек“ за чишћење плућа Чудесни руски “лијек“ за чишћење плућа
Природни лијек који ће вам помоћи у борби против прехладе Природни лијек који ће вам помоћи у борби против прехладе
Кориштење интернета побољшава ментално здравље старијих Кориштење интернета побољшава ментално здравље старијих
Најчитаније
  • Средњошколци и основци обрадовали малишане на педијатрији Болнице „Србија“
    22h 59m
    1
  • Терористички напад у Њемачкој, има мртвих
    21h 21m
    2
  • Пјешак тешко повријеђен
    6h 1m
    0
  • Новогодишње и божићне честитке на порталу Катера
    4h 58m
    0
  • Саборну цркву краси нови крст
    7h 36m
    0