Предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Исидора Граорац поручила је да не смије бити заборављена породица Галинац, чија су три члана страдала у 15 дана и која је симбол страдања НАТО бомбардовања 1995, јер је њихова жртва у ствари жртва српског народа.
- Мајка Мирјана од бомби избачених из авиона НАТО-а остала је без сина и кћерке, а само 15 дана раније и без другог сина, који је погинуо бранећи Републику Српску - изјавила је Граорчева Срни.
Раденко Галинац је 9. септембра 1995. године возио сестру Радмилу преко Средњег до аутобуске станице да би се вратила у Београд, али су бомбе злочиначког НАТО пакта пале на њихово возило које је одлетјело у ваздух.
Радмила је на мјесту остала мртва у локви крви, док је Раденко био тешко рањен и оглувио је заједно са командантом једне јединице на том подручју, који је дошао до њега.
Раденко је наредног дана преминуо у болници "Жица" у Блажују, у којој га је лијечио чувени хирург доктор Миодраг Лазић. Молио је команданта да брине о његовој породици и дјеци.
Други Мирјанин син Радован погинуо је као припадник Војске Републике Српске на подручју Трнова 1995. године, тако да је она за 15 дана остала без троје дјеце.
Граорчева је истакла да НАТО бомбе које су почетком септембра 1995. године падале на објекте и људе нису убиле вољу и жељу за Републиком Српском.
- У то вријеме, велике војне силе окомиле су се на један мали народ, гађале га оружјем са осиромашеним уранијумом да их затру, збришу са лица земље. И данас се осјете посљедице, људи умиру од најтежих болести. Све је рађено само да би се остварио сан да ми као народ будемо искоријењени - рекла је Граорчева.
Она је нагласила да у томе нису успјели већ су само ојачали и учврстили патриоризам јер је српски народ сада јачи него икад у намјери да Републику Српску не да по цијену свега.
- Жртве које су пале тада, а и раније, не смију бити само бројке, већ нас опомињу да морамо остати будни, спремни да у сваком трену бранимо оно за шта су наши најмилији дали своје животе, Републику Српску - истакла је Граорчева.
У Републици Српској се 9. септембра обиљежава Дан сјећања на жртве НАТО бомбардовања које су снаге Алијансе извршиле од 30. августа до 14. септембра 1995. године на територији БиХ, без одобрења Савјета безбједности УН.
Током НАТО операције "Намјерна сила" погинуло је 46, а рањено најмање 98 припадника Војске Републике Српске, те пет припадника радне обавезе, подаци су Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и несталих лица.
У НАТО бомбардовању Републике Српске погинуло је најмање седам цивила, док је најмање 21 цивил рањен.
Снаге НАТО-а бациле су на Републику Српску укупно 1.026 бомби, међу којима је 13 крстарећих ракета типа "томахавк", док је укупна тежина баченог експлозива износила око 10.000 тона.
Званичан разлог за бомбардовање Републике Српске било је гранатирање сарајевске пијаце Маркале 28. августа 1995. године, када је Унпрофор без доказа одмах за то оптужио Војску Републике Српске.
Иницијатива за обиљежавање Дана сјећања на жртве НАТО бомбардовања покренута је у Андрићграду 26. августа 2018. године на приједлог Новинске агенције Републике Српске - СРНА.