Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac poručila je da ne smije biti zaboravljena porodica Galinac, čija su tri člana stradala u 15 dana i koja je simbol stradanja NATO bombardovanja 1995, jer je njihova žrtva u stvari žrtva srpskog naroda.
- Majka Mirjana od bombi izbačenih iz aviona NATO-a ostala je bez sina i kćerke, a samo 15 dana ranije i bez drugog sina, koji je poginuo braneći Republiku Srpsku - izjavila je Graorčeva Srni.
Radenko Galinac je 9. septembra 1995. godine vozio sestru Radmilu preko Srednjeg do autobuske stanice da bi se vratila u Beograd, ali su bombe zločinačkog NATO pakta pale na njihovo vozilo koje je odletjelo u vazduh.
Radmila je na mjestu ostala mrtva u lokvi krvi, dok je Radenko bio teško ranjen i ogluvio je zajedno sa komandantom jedne jedinice na tom području, koji je došao do njega.
Radenko je narednog dana preminuo u bolnici "Žica" u Blažuju, u kojoj ga je liječio čuveni hirurg doktor Miodrag Lazić. Molio je komandanta da brine o njegovoj porodici i djeci.
Drugi Mirjanin sin Radovan poginuo je kao pripadnik Vojske Republike Srpske na području Trnova 1995. godine, tako da je ona za 15 dana ostala bez troje djece.
Graorčeva je istakla da NATO bombe koje su početkom septembra 1995. godine padale na objekte i ljude nisu ubile volju i želju za Republikom Srpskom.
- U to vrijeme, velike vojne sile okomile su se na jedan mali narod, gađale ga oružjem sa osiromašenim uranijumom da ih zatru, zbrišu sa lica zemlje. I danas se osjete posljedice, ljudi umiru od najtežih bolesti. Sve je rađeno samo da bi se ostvario san da mi kao narod budemo iskorijenjeni - rekla je Graorčeva.
Ona je naglasila da u tome nisu uspjeli već su samo ojačali i učvrstili patriorizam jer je srpski narod sada jači nego ikad u namjeri da Republiku Srpsku ne da po cijenu svega.
- Žrtve koje su pale tada, a i ranije, ne smiju biti samo brojke, već nas opominju da moramo ostati budni, spremni da u svakom trenu branimo ono za šta su naši najmiliji dali svoje živote, Republiku Srpsku - istakla je Graorčeva.
U Republici Srpskoj se 9. septembra obilježava Dan sjećanja na žrtve NATO bombardovanja koje su snage Alijanse izvršile od 30. avgusta do 14. septembra 1995. godine na teritoriji BiH, bez odobrenja Savjeta bezbjednosti UN.
Tokom NATO operacije "Namjerna sila" poginulo je 46, a ranjeno najmanje 98 pripadnika Vojske Republike Srpske, te pet pripadnika radne obaveze, podaci su Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i nestalih lica.
U NATO bombardovanju Republike Srpske poginulo je najmanje sedam civila, dok je najmanje 21 civil ranjen.
Snage NATO-a bacile su na Republiku Srpsku ukupno 1.026 bombi, među kojima je 13 krstarećih raketa tipa "tomahavk", dok je ukupna težina bačenog eksploziva iznosila oko 10.000 tona.
Zvaničan razlog za bombardovanje Republike Srpske bilo je granatiranje sarajevske pijace Markale 28. avgusta 1995. godine, kada je Unprofor bez dokaza odmah za to optužio Vojsku Republike Srpske.
Inicijativa za obilježavanje Dana sjećanja na žrtve NATO bombardovanja pokrenuta je u Andrićgradu 26. avgusta 2018. godine na prijedlog Novinske agencije Republike Srpske - SRNA.