Република Српска је земља високих планина, долина, кристално чистих ријека и старих шума. За многе туристе представља природни рај и могућност уживања у сваком тренутку проведеном у невјероватној природи. Република Српска располаже још неким природним драгуљима као што су рудна богатства. Ту није само литијум, о ком се у посљедње вријеме доста прича, већ и други вриједни материјали који недостају Европи и Америци, а који су пронађени код нас. Европа, на примјер, увози комплетне количине магнезијума, а само на једном локалитету у Републици Српској постоји 95 тона руда магнезијума.
Данас је очигледно да је литијум једна од највриједнијих руда која је потребна човјечанству. Све је заступљенија употреба електричних аутомобила у свијету, па и код нас. Зато се трага за рјешењем која ће довести до масовније производње електричних батерија. А литијум је једна од основних материјала за израду таквих батерија.
Народ Семберије и Мајевице са друге стране диже свој глас, те се противи отварању рудника који би како кажу довео до пустоши. Они желе своју дјецу одгајати у родном крају, а отварање рудника би представљало демографску катастрофу. Погубне су посљедице по животну средину, како флору, тако и фауну, те здравље и животе људи које доноси отварање рудника и експлоатација литијума.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик поручио је да се руда литијума неће извозити из Српске, него су за било какав разговор о овој теми главни услов фабрике за прераду. Он је такође истакао да би све морало бити урађено по еколошким стандардима.
Док једни сматрају да је ово питање погубно по опстанак народа, други га сматрају веома важном јер може довести до економског напретка.
За рудник литијума у Лопарама, могли бисмо рећи „далеко од очију, далеко од срца“. Питамо се ипак да ли су Лопаре толико далеко од нашег града и регије? Какав би био наш став да се ради о отварању таквог рудника и експлоатацији самог литијума у нашем блиском окружењу?
Катера вас пита:
Ni dr House ne bi bolju dijagnozu uspostavio!