Чај од кестена: Јесењи плод за љековити напитак

27.10.2024. 18:45
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Јесен је магично доба које нам доноси прекрасне плодове, а њен омиљени симбол су кестенови. Неодољиви мирис печених кестенова шири се градским улицама од јесени па све до краја године. Осим плодова, припрема се и мање познати чај од кестена који је врло љековит.

Кестеново дрво је дуговјечно стабло које припада роду Цастанеа, а може доживјети пола вијека. Плодови су препознатљиви по јединственој бодљикавој кошуљици. Најчешће врсте су амерички кестен, европски кестен те кинески, јапански или корејски кестен. Слично храсту, цијењено је, отпорно и квалитетно дрво које има врло топлу боју.

Једноставни су за припрему. Могу се пећи у рерни на лиму за печење 20 - 30 минута на 200 степени. За свестрану употребу, кестенови се кувају у лонцу воде око 30 минута. Након што су кестенови скувани, лако им се скине кора па можете уживати у њима као сласном међуоброку или додатку разним јелима. Не само да су укусна посластица, већ су богати храњивим супстанцама које се повезују с многим здравственим добробитима.

Чај од кестена припрема се од огуљене и самљевене коре плодова. У једну шољу кипуће воде ставе се једна кашика самљевене коре и један плод кестена. Остави се поклопљено 15-20 минута и проциједи. Пијуцкајући овај јесењи напитак, искористићете сва њихова храњива и љековита својства.

Кестенови су одличан извор влакана, разних витамина и минерала попут бакра, мангана, витамина Б6, тиамина, фолата, рибофлавина и калијума.

Садрже низ антиоксиданса, попут витамина Ц, галне киселине, елагинске киселине и танина који штите тјелесне станице од оштећења слободних радикала који су повезани с бројним хроничним болестима.

Студије су откриле да антиоксиданси и калијум у кестену помажу у заштити срца од оксидативног стреса који повећава ризик од можданог удара и болести срца.

Влакна у кестену подржавају пробаву и здравље пробавног система, хране корисне цријевне бактерије те помажу у производњи кратколанчаних масних киселина коју користе станице дебелог цријева (колоноцисти) за енергију и уможавање станица које подржавају пробавно здравље.

Осим тога, влакна у кестену подстичу губитак тежине јер успоравају пробаву хране и смањују апетит.

Храњиве твари кестена такође побољшавају контролу шећера у крви, помажу у повећању осјетљивости на инзулин, спрјечавају упале, а могу имати и потенцијална антиканцерогена својства. Чисте крв, уклањају вишак мокраћне киселине те се препоручују обољелима од гихта и реуме, преноси "КрениЗдраво".

Коментари 0
Повезане вијести
Печени шампињони са бијелим луком Печени шампињони са бијелим луком
Рецепт дана: Посна царска пита Рецепт дана: Посна царска пита
Рецепт за најљепши посни колач Рецепт за најљепши посни колач
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    20h 24m
    8
  • Бабаљ има питање за Владу: Шта значи члан 8. Закона о платама у МУП Републике Српске?
    10h 43m
    1
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    17h 27m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    12h 54m
    6
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    16h 31m
    1