Čaj od kestena: Jesenji plod za ljekoviti napitak

27.10.2024. 18:45
0
IZVOR: nezavisne.com

Jesen je magično doba koje nam donosi prekrasne plodove, a njen omiljeni simbol su kestenovi. Neodoljivi miris pečenih kestenova širi se gradskim ulicama od jeseni pa sve do kraja godine. Osim plodova, priprema se i manje poznati čaj od kestena koji je vrlo ljekovit.

Kestenovo drvo je dugovječno stablo koje pripada rodu Castanea, a može doživjeti pola vijeka. Plodovi su prepoznatljivi po jedinstvenoj bodljikavoj košuljici. Najčešće vrste su američki kesten, evropski kesten te kineski, japanski ili korejski kesten. Slično hrastu, cijenjeno je, otporno i kvalitetno drvo koje ima vrlo toplu boju.

Jednostavni su za pripremu. Mogu se peći u rerni na limu za pečenje 20 - 30 minuta na 200 stepeni. Za svestranu upotrebu, kestenovi se kuvaju u loncu vode oko 30 minuta. Nakon što su kestenovi skuvani, lako im se skine kora pa možete uživati u njima kao slasnom međuobroku ili dodatku raznim jelima. Ne samo da su ukusna poslastica, već su bogati hranjivim supstancama koje se povezuju s mnogim zdravstvenim dobrobitima.

Čaj od kestena priprema se od oguljene i samljevene kore plodova. U jednu šolju kipuće vode stave se jedna kašika samljevene kore i jedan plod kestena. Ostavi se poklopljeno 15-20 minuta i procijedi. Pijuckajući ovaj jesenji napitak, iskoristićete sva njihova hranjiva i ljekovita svojstva.

Kestenovi su odličan izvor vlakana, raznih vitamina i minerala poput bakra, mangana, vitamina B6, tiamina, folata, riboflavina i kalijuma.

Sadrže niz antioksidansa, poput vitamina C, galne kiseline, elaginske kiseline i tanina koji štite tjelesne stanice od oštećenja slobodnih radikala koji su povezani s brojnim hroničnim bolestima.

Studije su otkrile da antioksidansi i kalijum u kestenu pomažu u zaštiti srca od oksidativnog stresa koji povećava rizik od moždanog udara i bolesti srca.

Vlakna u kestenu podržavaju probavu i zdravlje probavnog sistema, hrane korisne crijevne bakterije te pomažu u proizvodnji kratkolančanih masnih kiselina koju koriste stanice debelog crijeva (kolonocisti) za energiju i umožavanje stanica koje podržavaju probavno zdravlje.

Osim toga, vlakna u kestenu podstiču gubitak težine jer usporavaju probavu hrane i smanjuju apetit.

Hranjive tvari kestena takođe poboljšavaju kontrolu šećera u krvi, pomažu u povećanju osjetljivosti na inzulin, sprječavaju upale, a mogu imati i potencijalna antikancerogena svojstva. Čiste krv, uklanjaju višak mokraćne kiseline te se preporučuju oboljelima od gihta i reume, prenosi "KreniZdravo".

Komentari 0
Povezane vijesti
Recept za najukusniju posnu proju Recept za najukusniju posnu proju
Šest savjeta kako izabrati dobru lubenicu Šest savjeta kako izabrati dobru lubenicu
Posni čizkejk sladoled Posni čizkejk sladoled
Najčitanije
  • Milan Gluhović na čelu privatne klinike „Dr. Mačkić“
    11h 41m
    0
  • ViK Istočno Sarajevo: Vanredno obavještenje
    19h 16m
    4
  • Eksplozija oštetila lokal, dva auta i butik
    9h 9m
    0
  • Najmlađa i beba sa najviše braće i sestara u Rogatici Dušan Mijatović
    18h 52m
    1
  • Marija Kiri - Fizičarka i hemičarka, dvostruka dobitnica Nobelove nagrade
    18h 0m
    0