Црква у Хаџићима страдала и дизала се са вјерујућим народом

19.03.2025. 09:40
0
ИЗВОР: gradistocnosarajevo.net

Црква Рождества Пресвете Богородице у Хаџићима подигнута је 1935. године, за само 40 дана, у вријеме пароха пазарићког, Јована Симића, родом од Власенице.

Свештеник Јован је на упражњену парохију дошао након што је свештеник Петар Пето Лалић, који је ту службовао од 1902. до 1917. године, постављен за пароха блажујског.

Слика

Фото: gradistocnosarajevo.net

Саграђена је на мјесту гробне капеле на Маргетином гробљу. У изградњи ове цркве учествовали су сви парохијани, а главни приложници били су тадашњи индустријалци из Хаџића, браћа Јефто и Бранко Кашиковић.Цркву је освештао 1936. године тадашњи митрополит дабробосански, Свети свештеномученик Петар Зимоњић.

Црква у Хаџићима обновљена је и додатно уређена 40 година касније, током 1977. године, и тада су измијењени темељи цркве, урађена је фасада, постављене су плочице, уведена струја, урађен тротоар и ограда око цркве. Освећење обновљене цркве обавио је тадашњи митрополит дабробосански Владислав, 8. јануара 1978.године.

Слика

Фото: gradistocnosarajevo.net

Иконостас за цркву рађен је 1935. године у Коњицу, у дуборезачкој радионици Исмаила Мулића. Укупно 12 икона за овај иконостас насликао је уљем на шперплочи академски сликар Роман Петровић из Сарајева.

У цркви се налазе четири високовриједне иконе: Деизис са светитељима, Богородица Елеуса, Богородица са Христом на престолу и Крунисање Богородице.Овај храм настрадао је у посљедњој офанзиви на Хаџиће и НАТО бомбардовању тог подручја, током 1995. године, након чега је услиједио велики егзодус српског живља из Сарајева и околних мјеста.

Слика

Фото: gradistocnosarajevo.net

Расељени Хаџићани, који су домове поново стварали широм Републике Српске, европских земаља и свијета, нису могли допустити даље пропадање своје цркве, па се изњедрила идеја о прикупљању средстава за обнову.

Богомоља у Хаџићима обновљена је добровољним прилозима вјерника, а обновљени храм је освећен 2016. године, на јубиларних 80 година од првог освећења и 20 година након егзодуса сарајевских Срба.Тужна је чињеница да се српске породице у Хаџићима, од предратних око 7.000 становника српске националности, данас могу избројати скоро на прсте једне руке.

Слика

Фото: gradistocnosarajevo.net

У Хаџићима тренутно живи само седам породица са укупно девет српских душа.Овај храм, као и друге православне богомоље у Сарајеву и Федерацији БиХ, остају да подсјећају Србе на њихово вјековно постојање на тим просторима.

Оне су наше сјећање на дјетињство, младост, срећу, тугу, гробове наших предака, нашу традицију, културу, нашу прошлост… Све оно што јесмо и што никада не смијемо заборавити.

Слика

Фото: gradistocnosarajevo.net

Коментари 0
Повезане вијести
Годишњица убиства српских дјечака у Хаџићима; Срђан (12) и Сташа (13) убијени док су се играли Годишњица убиства српских дјечака у Хаџићима; Срђан (12) и Сташа (13) убијени док су се иг...
На фарми у Хаџићима пронађена салмонела код 9.698 товних пилића На фарми у Хаџићима пронађена салмонела код 9.698 товних пилића
Ухапшена три лица у Хаџићима у вези са истрагом нестанка дјевојчице у Србији Ухапшена три лица у Хаџићима у вези са истрагом нестанка дјевојчице у Србији
Најчитаније
  • Браћа Костић из Сарајева корифеји српске хирургије
    14h 26m
    22
  • Деветоро жртава бомбардовања у Сурдулици у кући Милићевих
    14h 43m
    1
  • Солаковић тврди да зна зашто се појавила епидемија карцинома: "Боље да су бацили атомску бомбу него тај вирус"
    14h 15m
    13
  • "Кад ти живот створи хиљаду разлога за плакање, ти му покажи хиљаду разлога за осмијех!"
    14h 6m
    4
  • Прије 27 годинa срушен Жежељев мост преко Дунава
    16h 35m
    0