Ако редовно уживате у кафи, чају, црвеном вину и тјестенинама у црвеном сосу, можда сте примијетили да ове намирнице и пића остављају мрље на зубима након конзумације.
Али ако мислите да сте нашли средство за избјељивање зуба у облику кухињске соли (натријум-хлорида) или соде бикарбоне (натријум бикарбоната), размислите још једном.
-Не видим клинички разлог зашто би неко прао зубе сољу - рекао је др Мет Месина, стоматолог и доцент на Државном универзитетском колеџу зубара у Охају.
Он додаје да не постоје научни докази да прање зуба сољу има било какав утицај на избјељивање зуба.
-Исто се може рећи и за соду бикарбону, мада постоји више научне основе о вриједности коришћења натријум бикарбоната за прање зуба - објаснио је Месина.
Сода бикарбона је благи абразив, а хемијски такође благи избјељивач, који може да неутралише киселине које доводе до стварања шупљина.
-Када комерцијално доступна паста за зубе није постојала, сода бикарбона је имала смисла због њене способности полирања зуба и смањења киселости. Али то је било тада; данас постоје боље опције - рекао је др Месина.
Др Џералд Гросман, стоматолог и дипломата Америчког одбора за естетску стоматологију, објашњава какав утицај имају со и сода бикарбона на зубе ако се користе као избјељивачи.
-Временом долази до нагризања површине зуба која се зове глеђ. То је чврст, танак сполњи слој који штити зуб. Када се једном глеђ оштети супстанцом као што је со, може доћи до пропадања зуба, јер бактерије у плаку могу брже да продиру до дентина, сљедећег слоја зуба, гдје стварају киселине које могу довести до каријеса - објаснио је др Гросман, преноси Н1 писање ЦНН-а.
Он додаје да може доћи и до оштећења нерва зуба, а десни могу постати осјетљивије и упаљене.
-Пошто су со и сода бикарбона абразивни, могу уклонити мрље са зуба и они могу постати свјетлији, али то је само накратко и није вриједно трајног оштећења зуба - рекао је др Месина.
Ерозија глеђи такође може довести до тога да зуби постану жути, јер је изложен унутрашњи слој зуба, жути обојени дентин. Нема начина да се измјери колико је превише прања зуба овим солима, јер су сви случајеви другачији.
-Једном оштећена глеђ се не може сама од себе обновити, када се оштети, нема повратка - додао је доктор.
Да би зуби били што бјељи, важно је редовно прање пастом за зубе и чишћење међузубног простора помоћу конца и интерденталне четкице.
-Чисти зуби су бјељи и здравији - рекао је др Месина.
Натријум-хлорид, односно со, би могао да буде састојак пасте за зубе, али је проценат соли веома мали, рекао је др Гросман.
-То није исто као када узмете кашику соли и ставите је у пасту и тако перете зубе - додао је доктор.
Уколико баш морате да избјељујете зубе, онда је свакако боља опција консултација са стоматологом.
-Постоје сигурне и ефикасне технике избјељивања, али оне су различите за сваку особу - рекао је др Месина.