Данас је 17 година од убиства премијера Србије и лидера Демократске странке Зорана Ђинђића.
Ђинђић је убијен 12. марта 2003. године на улазу у зграду Владе Србије.
Због организовања убиства на 40 година затвора осуђен је бивши командант Јединице за специјалне операције, познате као "црвене беретке" Милорад Улемек - Легије, а на исту казну и Звездан Јовановић, извршилац убиства и Улемеков замјеник.
Политичка позадина убиства Ђинђића још није откривена.
Ђинђић је био први премијер Србије послије пада власти Слободана Милошевића 2000. године и доласка Демократске опозиције Србије, а Влада коју је предводио била је изабрана 25. јануара 2001. године.
За вријеме његовог мандата покренут је процес демократизације друштва и корјенитих економских и социјалних реформи, а успостављене су везе са западним државама, чији лидери су га изузетно поштовали.
Био је један од оснивача ДС-а у којој је био предсједник Извршног одбора, а од јануара 1994. године до убиства био је предсједник ДС-а.
Ђинђић је био и први некомунистички градоначелник Београда послије 1945. године.
На ту функцију изабран је у фебруару 1997. године као кандидат коалиције "Заједно", а смијењен је седам мјесеци касније, на захтјев коалиционог партнера Српског покрета обнове.
Ђинђић је рођен 1. августа 1952. године у Босанском Шамцу, а иза њега је остало двоје дјеце, које је добио са супругом Ружицом.
Сахрањен је 15. марта 2003. године у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду, уз присуство више од 70 страних државних делегација. У погребној поворци на улицама Београда било је више стотина хиљада грађана.