Двије дјечије представе у Српском драмском позоришту у Чикагу премијерно су изведене поводом Сретења – Дана државности Србије у препуном Културном центру „Никола Тесла“ при цркви Светог Николе.
Мали заљубљеници у глуму поријеклом из различитих дијелова Србије и Републике Српске – од Бабиног Моста код Приштине, Лесковца и Ћуприје до Новог Сада и Београда, као и они из Бањалуке, Мостара, Требиња, Новог Града, представили се кроз „Чудну шуму“ састављену од пјесмица и кратких прича. Старија група извела је дио комада „Ко се ‘задњи’ смеје“, који је специјално за њих написала Силвија Оташевић из Мајамија која је рођена у Добоју.
Силвија је такође добитница прве награде Матице исељеника за дјечју књижевност, ауторка чије су двије књиге београдски ђаци прогласили за најбоље.
Фото: Уступљена фотографија
Управник позоришта и редитељ Игор Обрадовић скоро годину дана предано је радио с малим глумцима и припремао представе које су, како родитељи једногласно кажу, биле велики изазов за све тако да су данас поносни што нико није одустао.
- „Ко се ‘задњи’ смеје“ је прича о ђацима једног разреда у којем су сви, сем Марка на писменом задатку направили исте грешке. Марија, Милутин, Марта, Катја, Урош, Софија, Михаило, Марко и Миа знајући да ће им родитељи пребацивати „а како је Марко опет све знао“ доносе одлуку да му нико од њих не дође на рођендан и не само то … Тај комад који на тренутке може да насмије и емотивно дотакне проткан је најсјајнијим чињеницама српско-америчке историје и изведен је уз моралну подршку Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону – поручио је он.
Представа је изазвала велико задовољство код публике, јер су мали глумци уз вишемјесечни труд успјели да савладају огромни језички изазов.
- Најмлађи глумци великог ансамбла Српског драмског позоришта – Василија, Петар, двије Миле, Дуња, Неда, Вукан, Николина, Лана и Симона показали су да су им у срцу, ма колико хиљада километара далеко од Србије, живјели исте оне пјесмице на којима су генерације одрастале - рекао је Обрадовиц, захваљујући чијем ентузијазму су чикашким „Лајонсом“ одјекивали и стихови „Миш је сео у џип“, „У свету постоји једно царство“, те многи други.
Фото: Уступљена фотографија
Отац Немања подсјетио је да дјеца кроз дружење и представе уче свој језик, идентитет, своју историју.
- У САД не инсистирају на томе и зато су наша деца мање поносна на оно сто јесу, али кроз дружење, представе и учење сазнају какав је наш народ, сазнају о Тесли, о нашим великанима и постају поносни Срби - рекао је отац Немања.
Напоменуо је да је се представа одржавала када и популарни „Super Bowl“, али је и поред тог великог догађаја огроман број људи дошао што, како каже, свједочи да за нас има наде.
- Битно је настојати да се деци на савремен начин, кроз примере које проживљавају сваки дан, објасне неке ствари тако им је много јасније и лакше да се снађу у окружењу у ком живе и одрастају. И зато сматрам да је ово велики подухват - рекао је отац Немања који има шесторо дјеце од којих су троје мали глумци.
Представи је присуствовала и Генерални конзул БиХ у Чикагу Татјана Телић као и представници бројних српских медија у Чикагу.
- Било је сјајно, уживали смо, био је то велики изазов за сву дјецу, а највећи плус уз пријатељство које су развијали је то што се чува српски језик - рекла је Телићева.
Позориште се налази при Цркви Светог Николе, која је захваљујући протојереју Немањи Тешићу и куповини великог црквеног имања, културним и спортским активностима намјењеним најмлађима, постала једна од најпрепознатљивијих у Чикагу.