С обзиром на то да часови у основним и средњим школама у Српској трају по 20 минута, те је ученицима теже похватати ствари који морају научити, родитељи се све више одлучују да плаћају инструкције да би дјеца употпунила знање и лакше савладала градиво.
Наиме, како кажу они који нуде инструкције, најтраженије су из математике и физике, односно оних предмета које ученици треба највише да вјежбају.
Предраг Дамјановић, директор Републичког педагошког завода РС, истиче за "Независне" да ове године није редовно стање у школама, те је разумљиво да ученицима требају инструкције из неког предмета.
- Јасно је да се на часовима који трају по 20 минута не може урадити оно што се радило за 45 минута без обзира на све напоре које улажу и професори и учитељи, али и самим ученици - каже Дамјановић.
Додаје да основцима приликом учења помажу и родитељи да би достигли неопходни ниво знања.
- Инструкције су нажалост даване и прије него што је час скраћен на 20 минута и мислим да их посљедњих десетак година све више и више - каже Дамјановић.
Сања Марковић, апсолвент на Природно-математичком факултету Бањалуке, која даје инструкције из математике, каже да је тражња за инструкцијама повећана.
- То су нарочито дјеца узраста од трећег разреда па надаље, највише основна школа. Нису савладали баш најбоље градиво које су имали онлине у претходном разреду па им сад то отежава праћење даље наставе - казала је Марковићева.
Додаје да је, с обзиром на то да час траје 20 минута, ученицима јако тешко све попратити без још неког рада.
Инструктор математике из Приједора каже да је тражња за инструкцијама повећана и у овом граду, али да он ради само с основцима и то из математике и физике.
Додаје је да час код њега траје сат и по и да је цијена 15 КМ, те да је стандардна цијена часа од 10 до 15 КМ и да се сви инструктори држе тог стандарда.
Родитељи, са друге стране, истичу да је одвијање наставе у пандемији отежано те да ништа не може надокнадити интеракцију између наставника и ученика у учионици.
Према мишљењу родитеља, али и ученика, разочаравајуће је да дјеца по цјеловитије знање морају на инструкције.
- Моје дијете узима инструкције из математике. Учитељица иде брже с градивом него што дјеца уопште усвоје претходно. Сама се замислим често над задатком па сам приморана потражити помоћ 'учитељице инструкторице' - рекла је Лидија Удовчић, мајка ученице трећег разреда основне школе у Бањалуци.
Дуња Вујатовић, матуранткиња Електротехничке школе "Никола Тесла" из Бањалуке, истиче да ученици из њеног разреда углавном имају потребе за инструкцијама.
- Идемо на инструкције, неки више, неки мање. Углавном су то математика и основе електротехнике, јер су нам то најтежи предмети и сви остали предмети се заснивају на томе. Ако не знамо то двоје, онда нам је тешко савладати остатак градива из осталих стручних предмета - казала је Дуња.