S obzirom na to da časovi u osnovnim i srednjim školama u Srpskoj traju po 20 minuta, te je učenicima teže pohvatati stvari koji moraju naučiti, roditelji se sve više odlučuju da plaćaju instrukcije da bi djeca upotpunila znanje i lakše savladala gradivo.
Naime, kako kažu oni koji nude instrukcije, najtraženije su iz matematike i fizike, odnosno onih predmeta koje učenici treba najviše da vježbaju.
Predrag Damjanović, direktor Republičkog pedagoškog zavoda RS, ističe za "Nezavisne" da ove godine nije redovno stanje u školama, te je razumljivo da učenicima trebaju instrukcije iz nekog predmeta.
- Jasno je da se na časovima koji traju po 20 minuta ne može uraditi ono što se radilo za 45 minuta bez obzira na sve napore koje ulažu i profesori i učitelji, ali i samim učenici - kaže Damjanović.
Dodaje da osnovcima prilikom učenja pomažu i roditelji da bi dostigli neophodni nivo znanja.
- Instrukcije su nažalost davane i prije nego što je čas skraćen na 20 minuta i mislim da ih posljednjih desetak godina sve više i više - kaže Damjanović.
Sanja Marković, apsolvent na Prirodno-matematičkom fakultetu Banjaluke, koja daje instrukcije iz matematike, kaže da je tražnja za instrukcijama povećana.
- To su naročito djeca uzrasta od trećeg razreda pa nadalje, najviše osnovna škola. Nisu savladali baš najbolje gradivo koje su imali online u prethodnom razredu pa im sad to otežava praćenje dalje nastave - kazala je Markovićeva.
Dodaje da je, s obzirom na to da čas traje 20 minuta, učenicima jako teško sve popratiti bez još nekog rada.
Instruktor matematike iz Prijedora kaže da je tražnja za instrukcijama povećana i u ovom gradu, ali da on radi samo s osnovcima i to iz matematike i fizike.
Dodaje je da čas kod njega traje sat i po i da je cijena 15 KM, te da je standardna cijena časa od 10 do 15 KM i da se svi instruktori drže tog standarda.
Roditelji, sa druge strane, ističu da je odvijanje nastave u pandemiji otežano te da ništa ne može nadoknaditi interakciju između nastavnika i učenika u učionici.
Prema mišljenju roditelja, ali i učenika, razočaravajuće je da djeca po cjelovitije znanje moraju na instrukcije.
- Moje dijete uzima instrukcije iz matematike. Učiteljica ide brže s gradivom nego što djeca uopšte usvoje prethodno. Sama se zamislim često nad zadatkom pa sam primorana potražiti pomoć 'učiteljice instruktorice' - rekla je Lidija Udovčić, majka učenice trećeg razreda osnovne škole u Banjaluci.
Dunja Vujatović, maturantkinja Elektrotehničke škole "Nikola Tesla" iz Banjaluke, ističe da učenici iz njenog razreda uglavnom imaju potrebe za instrukcijama.
- Idemo na instrukcije, neki više, neki manje. Uglavnom su to matematika i osnove elektrotehnike, jer su nam to najteži predmeti i svi ostali predmeti se zasnivaju na tome. Ako ne znamo to dvoje, onda nam je teško savladati ostatak gradiva iz ostalih stručnih predmeta - kazala je Dunja.