Обнова и радови на објектима захваћеним разорним пожаром који је задесио манастир Хиландар 2004. су готово у потпуности завршени, поручено је са друге овогодишње сједнице Комисије Владе Србије за тај манастир.
Предсједник Комисије и министар културе Србије Никола Селаковић изјавио је да слиједе ситнији занатски радови и умјетнички радови на оштећеним параклисима Светог Саве и Светог Димитрија, а како се завршава обнова пострадалих дијелова манастира, у наредној години планирани су и нови задаци, радови у економској зони манастира и изградња манастирске ризнице.
Током боравка на Светој Гори чланови Комисије обишли су радове који су завршени у другој половини 2024. и првој половини 2025. године на обнови објеката Дохије и Игуменарије у оквиру манастирског комплекса, пострадалих у пожару 2004. године, као и завршене радове на конструктивном ојачању темељне зоне југозападног дијела бедемског зида, те се упознали са динамиком предстојећих конзерваторско-рестаураторских радова на фрескосликарству.
- Обнова објеката Дохије и Игуменарије, који су били захваћени пожаром и уништени, у овој години, можемо готово рећи, у потпуности је завршена. Следе неки ситнији занатски радови и захтевнији уметнички радови на оштећеним параклисима Светог Саве и Светог Димитрија - рекао је Селаковић.
Нагласио је да је обнова у посљедњих годину дана реализована у изазовним условима, имајући у виду више од хиљаду земљотреса који су погодили Свету Гору и њену околину од јуна 2024. до јула 2025. године.
- То је утицало и на неке радове који су планирани, али са поносом можемо да кажемо да су сви ти потреси који су погодили Хиландар потврдили да све оне конструкције које су направљене, сва ојачања у претходном периоду су изванредног квалитета - рекао је он.
Селаковић је посебно истакао да је током одржавања сједнице Комисије манастир посјетила делегација Центра за заштиту светогорског насљеђа КЕДАК, са директором Илиасом Перцинидисом на челу, који је и предсједник Инжењерске коморе Централне Македоније, као и чланом управе Константиносом Катакалосом на Грађевинском факултету Аристотеловог универзитета и потврдила квалитет изведених радова и одала признање манастиру, Задужбини и српским неимарима.
У оквиру планова за 2026. годину, Комисија је посебну пажњу посветила капиталним пројектима, уређењу економске зоне манастира и изградњи нове манастирске ризнице.
- Један пројекат јесте у потпуности уређење економске зоне манастира Хиландар, а други капитални и најзначајнији пројекат је нови објекат манастирске ризнице као оног места које ће чувати, баштинити и презентовати богато културно и сакрално наслеђе Хиландара - рекао је Селаковић.
Истакао је и потребу стратешког приступа у едукацији кадрова, преноси Еуроњуз.
- На седници је било разговора и о потреби да се дугорочно планира школовање кадрова из области рестаурације и конзервације који су нам неопходни, како би се омогућило озбиљно одржавање покретног и непокретног културног блага које света српска царска лавра манастир Хиландар чува већ готово 830 година - рекао је Селаковић.
Од 2004. године, када је манастир Хиландар страдао у тешком пожару, до данас Србија је обезбиједила за потребе обнове Хиландара двије милијарде и 117 милиона динара, а посљедњих година, из године у годину, буџетска подршка манастиру континуирано расте, а само у овој години Влада је обезбиједила 100 милиона динара.