Obnova i radovi na objektima zahvaćenim razornim požarom koji je zadesio manastir Hilandar 2004. su gotovo u potpunosti završeni, poručeno je sa druge ovogodišnje sjednice Komisije Vlade Srbije za taj manastir.
Predsjednik Komisije i ministar kulture Srbije Nikola Selaković izjavio je da slijede sitniji zanatski radovi i umjetnički radovi na oštećenim paraklisima Svetog Save i Svetog Dimitrija, a kako se završava obnova postradalih dijelova manastira, u narednoj godini planirani su i novi zadaci, radovi u ekonomskoj zoni manastira i izgradnja manastirske riznice.
Tokom boravka na Svetoj Gori članovi Komisije obišli su radove koji su završeni u drugoj polovini 2024. i prvoj polovini 2025. godine na obnovi objekata Dohije i Igumenarije u okviru manastirskog kompleksa, postradalih u požaru 2004. godine, kao i završene radove na konstruktivnom ojačanju temeljne zone jugozapadnog dijela bedemskog zida, te se upoznali sa dinamikom predstojećih konzervatorsko-restauratorskih radova na freskoslikarstvu.
- Obnova objekata Dohije i Igumenarije, koji su bili zahvaćeni požarom i uništeni, u ovoj godini, možemo gotovo reći, u potpunosti je završena. Slede neki sitniji zanatski radovi i zahtevniji umetnički radovi na oštećenim paraklisima Svetog Save i Svetog Dimitrija - rekao je Selaković.
Naglasio je da je obnova u posljednjih godinu dana realizovana u izazovnim uslovima, imajući u vidu više od hiljadu zemljotresa koji su pogodili Svetu Goru i njenu okolinu od juna 2024. do jula 2025. godine.
- To je uticalo i na neke radove koji su planirani, ali sa ponosom možemo da kažemo da su svi ti potresi koji su pogodili Hilandar potvrdili da sve one konstrukcije koje su napravljene, sva ojačanja u prethodnom periodu su izvanrednog kvaliteta - rekao je on.
Selaković je posebno istakao da je tokom održavanja sjednice Komisije manastir posjetila delegacija Centra za zaštitu svetogorskog nasljeđa KEDAK, sa direktorom Iliasom Percinidisom na čelu, koji je i predsjednik Inženjerske komore Centralne Makedonije, kao i članom uprave Konstantinosom Katakalosom na Građevinskom fakultetu Aristotelovog univerziteta i potvrdila kvalitet izvedenih radova i odala priznanje manastiru, Zadužbini i srpskim neimarima.
U okviru planova za 2026. godinu, Komisija je posebnu pažnju posvetila kapitalnim projektima, uređenju ekonomske zone manastira i izgradnji nove manastirske riznice.
- Jedan projekat jeste u potpunosti uređenje ekonomske zone manastira Hilandar, a drugi kapitalni i najznačajniji projekat je novi objekat manastirske riznice kao onog mesta koje će čuvati, baštiniti i prezentovati bogato kulturno i sakralno nasleđe Hilandara - rekao je Selaković.
Istakao je i potrebu strateškog pristupa u edukaciji kadrova, prenosi Euronjuz.
- Na sednici je bilo razgovora i o potrebi da se dugoročno planira školovanje kadrova iz oblasti restauracije i konzervacije koji su nam neophodni, kako bi se omogućilo ozbiljno održavanje pokretnog i nepokretnog kulturnog blaga koje sveta srpska carska lavra manastir Hilandar čuva već gotovo 830 godina - rekao je Selaković.
Od 2004. godine, kada je manastir Hilandar stradao u teškom požaru, do danas Srbija je obezbijedila za potrebe obnove Hilandara dvije milijarde i 117 miliona dinara, a posljednjih godina, iz godine u godinu, budžetska podrška manastiru kontinuirano raste, a samo u ovoj godini Vlada je obezbijedila 100 miliona dinara.