Доситеј - просвјетитељ, писац, педагог, полиглота…

28.03.2023. 17:02
0
ИЗВОР: srna.rs

Српски просвјетитељ, писац, филозоф и педагог Димитрије Обрадовић, познат по монашком имену Доситеј, први српски министар просвјете, једна од најзначајнијих личности српског народа крајем 18. и почетком 19. вијека, умро је 28. марта 1811. године.

Напустивши манастир, доста је путовао као приватни учитељ, научио више страних језика, студирао на неколико европских универзитета и био најобразованији Србин свог времена.

На позив вође Првог српског устанка Карађорђа дошао је у Србију 1806. и 1808. организовао је Велику школу у Београду.

Постао је 1811. први попечитељ просвештенија (министар просвјете) у Србији. Знање и идеје уносио је у народ да би га ослободио заосталости, просвјетио и упутио ка напретку.

Био је присталица употребе народног језика у књижевности и писао је тим језиком, залагао се за ослобађање жена ропске потчињености, у складу с најнапреднијим идејама Европе тог времена.

Отворио је Србији врата у европску културу и створио основу модерне српске књижевности.

Насписао је “Живот и прикљученија”, “Басне”, “Христоитија”, “Совјети здраваго разума”, “Собраније”.

Димитрије Обрадовић рођен је 1739. године.

Коментари 0
Повезане вијести
Милутин Миланковић, српски научник који је задужио свијет Милутин Миланковић, српски научник који је задужио свијет
Рајко Петров Ного - пјесник, академик и сенатор Рајко Петров Ного - пјесник, академик и сенатор
Сјећање на Лава Николајевича Толстоја: Класици као огледало руског друштва Сјећање на Лава Николајевича Толстоја: Класици као огледало руског друштва
Најчитаније
  • Југославија је 1972. због великих богиња вакцинисала 18 милиона људи у неколико седмица
    11h 6m
    6
  • По чему је Романија добила име (ВИДЕО)
    6h 41m
    33
  • Милутин Миланковић, српски научник који је задужио свијет
    19h 19m
    2
  • Позовимо 17046 за Весну Субашић!
    10h 4m
    0
  • Годишњица смрти Хариса Бркића: И даље се не зна ко је убио легендарног кошаркаша Партизана
    19h 20m
    1