Домаћим фармерима у БиХ велики проблем представља увоз меса из Европске уније, јер, како кажу саговорници, због различитих правилника о трајању исправности смрзнутог меса за људску употребу, на наше тржиште увози се неквалитетна роба.
Наиме, како су рекли, у ЕУ правилник каже да смрзнуто месо може да се користи за људску исхрану до шест мјесеци, док је у БиХ тај рок до годину дана.
Мишо Маљчић, предсједник Удружења узгајивача свиња Републике Српске, казао је за "Независне новине" да кад истекне рок у земљама Европске уније, прерађивачи и хладњаче траже начин да се ријеше тог смрзнутог меса, па се оно извози у треће земље, односно у БиХ.
- Домаћи грађани не обраћају пажњу на то шта конзумирају у исхрани и највећи проблем, поред истека рокова, јесте тај здравствени дио, а то је што месопрерада, да би повратила свјежину тог меса и пласирала га на полице, то не ради безазленим средствима, јер се употребљавају велике количине нитратне соли, што није добро за здравље људи - каже Маљчић.
Стојан Маринковић, предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача Републике Српске, казао је да чињеница да је у Европи тако кратак период када је месо замрзнуто у односу на нас, даје могућност увозним лобијима да увозе месо које је дуже замрзнуто.
- За то месо постоје знатно велике и високе таксе за уништавање након истека рока употребе у земљама Европске уније и њима је знатно повољније да то месо дају у бесцјење и добију додатне стимулансе од државе него да га уништавају тамо - казао је Маринковић.
Истиче да су се домаћи увозници досјетили да је то идеалан моменат и они то месо увозе.
- Мислим да то месо није штетно за исхрану људи уколико се увози и користи за прераду, а месо са наших фарми да се користи за свјежу употребу - казао је Маринковић.
Према његовим ријечима, пољопривредни произвођачи 15 година упозоравају на прекомјеран увоз меса, што за посљедицу има пад наше производње.
- Увозе се неконтролисано велике количине, што дестимулише фармере да проширују своју производњу - казао је Маринковић.
Како је рекао, домаћи фармери имају капацитете да повећавају производњу.
- Јасно нам је да не можемо обезбиједити све потребне количине меса, али треба водити рачуна да се увози само оно што недостаје - казао је Маринковић.
Драшко Бањац, предсједник Удружења фармера Републике Српске, раније је рекао за "Независне новине" да се на наше тржиште увози неквалитетна роба.
- Сви знамо каква роба долази код нас, а каква иде у Европску унију. Често долазимо у ситуацију да нас у маркетима и месницама упозоравају да не купујемо поједино месо, што потврђује чињеницу да се код нас увози неквалитетна роба - казао је Бањац.
Игор Гавран, економиста, претпоставља да и у нашим и у ЕУ прописима постоје нека научна образложења и аргументи зашто је то тако.
- Наравно, и мени се чини логичним да су ЕУ правила строжа и сигурнија за потрошаче. Ипак, мислим да је битно споменути да је, без обзира на прописе, много лакше лажно декларисати старост замрзнутог меса него свјежег и охлађеног, па сами прописани рокови не гарантују да су декларације истините - казао је Гавран.
Додао је да је увоз меса штетан у сваком погледу, јер месо, како каже, можемо и сами произвести и требало би једино (а и то привремено) увозити живе животиње за даљи узгој и повећање сточног фонда, а касније од њих имати цијели ланац домаће производње меса "од пашњака до трпезе".
- У том случају се пуно лакше може планирати и дистрибуција меса у ланцу до потрошача, гдје би доминирала продаја свјежег и охлађеног меса, а замрзнутог тек у краћим роковима. Уз, наравно, позитивне економске ефекте, поред веће сигурности за здравље потрошача - казао је Гавран.