ЕУ се по ниским цијенама рјешава замрзнутог меса и шаље га у БиХ

02.10.2024. 08:46
9
ИЗВОР: nezavisne.com

Домаћим фармерима у БиХ велики проблем представља увоз меса из Европске уније, јер, како кажу саговорници, због различитих правилника о трајању исправности смрзнутог меса за људску употребу, на наше тржиште увози се неквалитетна роба.

Наиме, како су рекли, у ЕУ правилник каже да смрзнуто месо може да се користи за људску исхрану до шест мјесеци, док је у БиХ тај рок до годину дана.

Мишо Маљчић, предсједник Удружења узгајивача свиња Републике Српске, казао је за "Независне новине" да кад истекне рок у земљама Европске уније, прерађивачи и хладњаче траже начин да се ријеше тог смрзнутог меса, па се оно извози у треће земље, односно у БиХ.

- Домаћи грађани не обраћају пажњу на то шта конзумирају у исхрани и највећи проблем, поред истека рокова, јесте тај здравствени дио, а то је што месопрерада, да би повратила свјежину тог меса и   пласирала га на полице, то не ради безазленим средствима, јер се употребљавају велике количине нитратне соли, што није добро за здравље људи - каже Маљчић.

  • Месо из увоза преплавило домаће тржиште
    01.10.2024. 19:57

    Увоз свих врста меса у Босну и Херцеговину у току ове године повећан је за око 50 милиона КМ, док је извоз меса мањи за око 11 милиона КМ.   Наиме, према подацима Управе за индиректно опорезива...

БиХ
Месо из увоза преплавило домаће тржиште

Стојан Маринковић, предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача Републике Српске, казао је да чињеница да је у Европи тако кратак период када је месо замрзнуто у односу на нас, даје могућност увозним лобијима да увозе месо које је дуже замрзнуто.

- За то месо постоје знатно велике и високе таксе за уништавање након истека рока употребе у земљама Европске уније и њима је знатно повољније да то месо дају у бесцјење и добију додатне стимулансе од државе него да га уништавају тамо - казао је Маринковић.

Истиче да су се домаћи увозници досјетили да је то идеалан моменат и они то месо увозе.

- Мислим да то месо није штетно за исхрану људи уколико се увози и користи за прераду, а месо са наших фарми да се користи за свјежу употребу - казао је Маринковић.

Према његовим ријечима, пољопривредни произвођачи 15 година упозоравају на прекомјеран увоз меса, што за посљедицу има пад наше производње.

- Увозе се неконтролисано велике количине, што  дестимулише фармере да проширују своју производњу - казао је Маринковић.

Како је рекао, домаћи фармери имају капацитете да повећавају производњу.

- Јасно нам је да не можемо обезбиједити све потребне количине меса, али треба водити рачуна да се увози само оно што недостаје - казао је Маринковић.

Драшко Бањац, предсједник Удружења фармера Републике Српске, раније је рекао за "Независне новине" да се на наше тржиште увози неквалитетна роба.

- Сви знамо каква роба долази код нас, а каква иде у Европску унију. Често долазимо у ситуацију да нас у маркетима и месницама упозоравају да не купујемо поједино месо, што потврђује чињеницу да се код нас увози неквалитетна роба - казао је Бањац.

Игор Гавран, економиста, претпоставља да и у нашим и у ЕУ прописима постоје нека научна образложења и аргументи зашто је то тако.

- Наравно, и мени се чини логичним да су ЕУ правила строжа и сигурнија за потрошаче. Ипак, мислим да је битно споменути да је, без обзира на прописе, много лакше лажно декларисати старост замрзнутог меса него свјежег и охлађеног, па сами прописани рокови не гарантују да су декларације истините - казао је Гавран.

Додао је да је увоз меса штетан у сваком погледу, јер месо, како каже, можемо и сами произвести и требало би једино (а и то привремено) увозити живе животиње за даљи узгој и повећање сточног фонда, а касније од њих имати цијели ланац домаће производње меса "од пашњака до трпезе".

- У том случају се пуно лакше може планирати и дистрибуција меса у ланцу до потрошача, гд‌је би доминирала продаја свјежег и охлађеног меса, а замрзнутог тек у краћим роковима. Уз, наравно, позитивне економске ефекте, поред веће сигурности за здравље потрошача - казао је Гавран.

Коментари 9
  • Generic placeholder image
    d20ms 02.07.2025. 00:01
    order deltasone 5mg without prescription - https://apreplson.com/ prednisone sale
  • Generic placeholder image
    2bkj7 30.06.2025. 01:46
    buy meloxicam 7.5mg sale - tenderness buy cheap generic mobic
  • Generic placeholder image
    lq2tp 28.06.2025. 04:33
    warfarin drug - cou mamide buy cozaar online cheap
  • Generic placeholder image
    hs63z 26.06.2025. 17:57
    esomeprazole 40mg sale - anexamate.com nexium buy online
  • Generic placeholder image
    40gsa 22.06.2025. 23:13
    order zithromax pill - tindamax 300mg pills buy generic nebivolol 5mg
  • Generic placeholder image
    sgvcl 20.06.2025. 19:28
    cheap amoxil pill - buy valsartan 80mg generic brand ipratropium
  • Generic placeholder image
    how long does flagyl take to work for bv 10.06.2025. 15:39

    This is a theme which is near to my callousness… Myriad thanks! Exactly where can I notice the connection details for questions?
  • Generic placeholder image
    buy cialis england 08.06.2025. 21:45

    With thanks. Loads of conception!
  • Generic placeholder image
    kpnj1 05.06.2025. 08:32
    where can i buy generic clomid price where can i get generic clomiphene tablets can i buy generic clomid no prescription can i order cheap clomid for sale where to buy cheap clomiphene pill how to get cheap clomiphene cost of generic clomid for sale
Повезане вијести
Извоз у Русију нада за домаћу пољопривреду Извоз у Русију нада за домаћу пољопривреду
Папрене цијене прасића пред празнике Папрене цијене прасића пред празнике
Да ли се месо ставља у хладну или врелу воду? Да ли се месо ставља у хладну или врелу воду?
Најчитаније
  • Лице активирало експлозивну направу у Сокоцу
    22h 58m
    1
  • Михајло Голуб најмлађа беба у Источном Новом Сарајеву (ФОТО)
    12h 11m
    0
  • Дан жалости у суботу у Српској
    18h 29m
    0
  • У Рогатици отуђен одређен износ новца
    22h 54m
    0
  • Сестре по оружју - како су Милунка Савић и Флора Сандс заједно ратовале
    22h 22m
    0