Годишњица пада Слободана Милошевића

05.10.2020. 08:52
1
ИЗВОР: СРНА

Данас се навршава 20 година од великих демонстрација у Београду којима је 2000. године окончана владавина Слободана Милошевића, тадашњег предсједника Савезне Републике Југославије.

Демонстрације су избиле након што је Милошевић одбио да призна резултате избора 24. септембра, када је изгубио од кандидата Демократске опозиције Србије /ДОС/ и лидера ДСС-а Војислава Коштунице.

Демонстранти су на плато испред Скупштине у Београду стигли из цијеле Србије, а полиција је употријебила сузавац да би их спријечила да уђу у зграду парламента.

То је било неуспјешно, а зграда је демолирана и запаљена.

У вечерњим часовима се са балкона Скупштине окупљеним грађанима обратио нови предсједник СР Југославије Војислав Коштуница.

Наредног дана, 6. октобра, Милошевић је признао изборни пораз и честитао Коштуници.

У демонстрацијама је погинула Јасмина Јовановић из Милошевца код Велике Плане, која је пала под точкове камиона.

Момчило Стакић из Крупња преминуо је од посљедица срчаног удара, а повријеђено је 65 особа.

Из запаљене зграде Скупштине нестала су значајна умјетничка дјела.

Милошевић је изручен Хашком трибуналу на Видовдан 2001. године, гдје је и умро 2006. године, Војислав Коштуница се повукао из политике, а 12. марта 2003. убијен је премијер Зоран Ђинђић.

Дио јавности и даље сматра 5. октобар симболом демократских промјена, али и као прокоцкано повјерење народа, неиспуњена обећања и насиље.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Crni 05.10.2020. 09:21
    Na danasnji dan pao je Milosevic, a uspostavljanjem "demokratske" vlasti, od tada do danas, pala je Srbija.
    Hoce li izdajnici svoga roda sa svojim mentorima slaviti godisnjicu "odanosti", kroz vjekove isvjedicenim okupatoru.
Повезане вијести
Кадети Србије изборили пласман на Свјетско првенство Кадети Србије изборили пласман на Свјетско првенство
Међународни конкурс „Мој деда“ за ученике основних и средњих школа Међународни конкурс „Мој деда“ за ученике основних и средњих школа
Француз достојан Милоша Обилића - издао је НАТО и спасао животе српских војника Француз достојан Милоша Обилића - издао је НАТО и спасао животе српских војника
Најчитаније
  • Љиљана Жикић Карађорђевић - хероина која је живот дала за отаџбину
    6h 48m
    9
  • Пут без повратка
    6h 50m
    7
  • Миодраг Петровић Чкаља – смијех се зове Чкаља
    6h 49m
    3
  • Писмо погинулом брату
    18h 13m
    3
  • Бора Станковић - "Сликар" пролазности живота и људске трагике
    19h 2m
    0