Цијена нафте на свјетском тржишту у протеклих пар седмица пала је за петнаестак процената, што је бх. дистрибутерима дало простор да нафтне деривате појефтине за пет до десет фенинга.
Рекао је то наш извор, одлично упућен у кретања на тржишту енергената, који додаје да у прилог његовим тврдњама иде и чињеница да су прије неколико дана снижене цијене на бензинским пумпама у Хрватској.
-Пазите, сигурно је да ће се наши дистрибутери правдати да имају залихе горива купљеног по ранијим набавним цијенама. Међутим, овдје се ради о периоду од 1520 дана како је гориво почело да појефтињује на свјетском тржишту. И рафинеријске цијене већ имају озбиљан пад, а доказ је Хрватска- наводи извор "Независних".
Како је навео, када су у питању бензинске пумпе у БиХ, све зависи од локације односно од дистрибутера.
-Међутим, сигурно има простора да гориво појефтини пет до десет фенинга. О томе нема расправе- закључује наш саговорник.
Попут хрватских дистрибутера, и дио њихових колега у ФБиХ, али не сви, већ су се почели прилагођавати новим кретањима на глобалном нивоу.
-Било је одређених појефтињења, и то за пет фенинга по литру горива- рекли су за "Независне" из Федералног министарства трговине.
Подсјетимо, прије неколико дана је Златан Вујановић, министар трговине ФБиХ, изјавио да постоје услови за снижавање цијена горива и да нема рационалних услова за повећање у догледном периоду.
-За очекивати је да порасте број захтјева за појефтињење од минимално пет фенинга- рекао је тада Вујановић.
С друге стране, из Групације за промет нафтом и нафтним дериватима у Привредној комори РС казали су нам да је гориво у РС јефтиније него у ФБиХ.
-Наши дистрибутери нису поскупљивали гориво у периоду када је цијена сирове нафте расла на свјетском тржишту, тако да највјероватније сада неће доћи до промјене цијена у РС. Наши дистрибутери не набављају гориво само из Хрватске, већ и из Србије, Мађарске, Словеније... Генерално, став дистрибутера из РС је да појефтињења неће бити у наредном периоду- рекли су нам из Групације за промет нафтом и нафтним дериватима у Привредној комори РС.
Доступни подаци показују да гориво, у просјеку, на бх. пумпама кошта између 2,26 и 2,36 КМ по литру.
У свијету је и јуче настављен пад цијена нафте, спустивши се испод 60 долара по барелу, први пут у готово три месеца,
Како јављају агенције, ширење новог коронавируса у Кини подсјетило је трговце на епидемију САРСА која је одвратила људе од путовања, а што је својевремено закочило потражњу за нафтом.