Турске власти оцијениле су данас као "непријатељско" негодовање Грчке према "исламу и Турској". Турци су реаговали дан након што је Атина жестоко осудила претварање истанбулске Аја Софије од музеја у џамију.
Неколико хиљада муслимана на челу с предсједником Турске, Реџепом Тајипом Ердоганом, у петак је било на првој молитви у Аја Софији која је на самом почетку своје историје дуже од миленијума, била византијска црква.
Премијер Грчке Киријакос Мицотакис изјавио је у петак да "оно што се данас дешава у Константинопољу (Истанбулу) није приказивање силе, већ напротив знак слабости".
Мицотакис је оптужио Турску да "вријеђа баштину 21. вијека".
Негодовање на претварање Аја Софије у џамију "још једном су показале непријатељство Грчке према исламу и Турској", изјавио је портпарол турског Министарства иностраних послова Хами Аксој који је оштро осудио паљење заставе Турске на протесту у Солуну и оптужио грчку владу и парламент да подстичу "непријатељске изјаве".
Називајући Грке "размаженом дјецом Европе", он је оцијенио да они "не могу да прихвате да се поново клањамо у Аја Софији, а сада су и полудјели".
Неколико десетина Грка с државним заставама и сликама Богородице синоћ је у Атини и Солуну молитвом протестовало због поновног претварања Аја Софије у џамију, а у цијелој Грчкој јуче су жалобно звонила црквена звона, док су државне заставе биле на пола копља.
Државни савјет, највиши управни суд Турске, пресудио је 10. јула у корист групе која је тражила да се поништи одлука Савјета министара из 1934. године којом је Аја Софија претворена од џамије у музеј, јер сумњају у аутентичност потписа оснивача савремене Турске, проевропског реформатора Мустафе Кемала - Ататурка на том документу.
Ердоган је одмах послије те одлуке издао декрет о претварању Аја Софије у џамију, не обазирући се на низ критика и упозорења из свијета.
Црква Свете Софије је саграђена 537. године, а у џамију претворена 1453. године, одмах пошто су трупе султана Мехмеда Освајача разориле, заузеле и опљачкале Константинопољ, данашњи Истанбул.
Пет вијекова касније, 1935. године, током проевропске реформе Турске коју је предводио Ататурк, претворена је у музеј. Аја Софија је на Списку свјетске културне баштине организације УН за образовање, културу и науку -УНЕСКО.