Хрватска ће током љетних мјесеци формално затражити улазак у банковну унију и ERM II, чекаоницу за улазак у еврозону, у којој мора провести најмање двије и по године.
Влада Хрватске би ускоро требала обавијестити европске институције о примјени свих мјера, а ЕЦБ би требао упознати земље чланице еврозоне о резултатима процјене квалитета имовине пет хрватских банака.
Њихов позитиван одговор очекује се до средине јула, пише Јутарњи лист, а након тога процедура налаже слање формалног захтјева за улазак у ERM II и успоставу блиске сарадње између ХНБ-а и ЕЦБ-а. Судећи према незваничним информацијама, тај би процес требао бити и завршен идућих мјесеци.
Када Хрватска уђе у ERM II, то понајприје значи одређивање курса по којем ће се у будућности обавити замјена домаће валуте (куне) за евро, као и распон допустивих флуктуација око средишњег паритета.
Ако Хрватска оствари први корак на путу према евру, ново питање које се отвара је колико ће остати у курсном механизму и када ће евро заиста ући у свакодневну употребу. Искуства осталих земаља показују да тај период може варирати од двије и по године, колико је требало Словенији, до 11 година, које је у курсном механизму провела Литванија од 2004. до 2015. године.