Бербок је рекла да је због рата у Украјини „који има за циљ и подјелу Европе“ важно да ЕУ подрже земље које су на путу ка чланству, а посебно је апострофирала Србију.
Тако је у Србији из Берлина, одмах након предсједничких и парламентарних избора стигла, стигла недвосмислена уцјена.
Дипломата у пензији Зоран Миливојевић тврди да, без обзира на све, Србија неће одустати од својих државних и националних интереса и односа са Русијом.
- Ово је чист притисак и интересантно је што је Њемачка преузела штафету и то на врло директан начин. Поновно позивање на европску перспективу и ЕУ је питање које и нема значење јер цијели тај процес стоји годинама. Другим ријечима, и да поступимо другачије, нема никаквих гаранција које би указале на напредак Србије на путу ка ЕУ - објашњава Миливојевић.
Штап и шаргарепа: ЕУ или Русија
Другим ријечима, наводи саговорник портала "sputniknews.com" , у питању је чиста уцјена која у основи има геополитички интерес Запада и ЕУ у овом тренутку.
- Србија нити је учесник сукоба нити није на било који начин повезана са дешавањима у Украјини тако да нема разлога да не буде на позицији коју је и раније имала на путу ка ЕУ, прије уцјена - каже Миливојевић.
Осим захтјева да се Русији уведу санкције, њемачки предсједник је Вучића подсјетио и на проблем са Косовом и Метохијом који има кључни значај.
- Очигледно је да притисак расте, као и да све везано за руско–украјински сукоб постаје сложеније и да на западу на нек начин губе стрпљење. Притисак ће још да расте, али Њемачка је та која је постала коловођа тих притисака и која даје до знања да подиже љествицу свог интересовања и ангажмана у региону - каже Миливојевић.