Република Српска у јануару 2022. године извезла је робу и услуге у вриједности од 372.429.000 КМ, што је за чак 110.865.000 КМ више него у јануару прошле године и за 80.810.000 КМ више негу у јануару 2018. године, који је био рекордан.
Истовремено, Република Српска биљежи и раст увоза који је ове године у јануару износио 393.728.000 КМ или 112.681.000 КМ више у односу на јануар 2020. године, међутим, како истичу економисти, оно што је добро јесте да је покривеност увоза извозом све већа те да је посебно извоз све већи. У јануару ове године покривеност увоза извозом износила је 94,6 одсто и само је била већа у јануару 2018. године, када је износила 101 одсто.
- Показатељ о расту извоза који је за готово половину већи него у јануару претходне године знак је раста конкурентности наше привреде на тржишту Европе. Ситуација у вези са трајањем проблема у глобалном ланцу вриједности, за које процјене указују да ће трајати цијелу 2022. годину, позитивно утиче на наше извознике. Раст цијена робе и услуга позитивно утиче на раст извоза. Ако се овакви трендови наставе, извоз Републике Српске ће износити преко шест милијарди КМ. Имамо ситуацију да су јавни приходи у јануару већи за трећину, да је извоз већи за 40 одсто - рекао је Саша Стевановић, економиста, истовремено наглашавајући да је кључно питање како пронаћи рјешење да овај раст извоза осјете грађани и њихове породице.
Осим рекорда у јануару, Република Српска, када је ријеч о извозу у 2021. години, извезла је највише робе од свог постојања и то 4,4 милијарде КМ или 1,035 милијарди КМ више него годину раније.
- Раст извоза који је забиљежен прошле године је настављен и то треба да нас радује. Упркос свим потешкоћама са којима се сусрећу привредници, а то је недостатак квалитетне радне снаге, мањак сировина и репроматеријала те раст енергената, извоз наставља да расте и то је нешто што је добро и показује стање у економији. Јачина једне економије управо се мјери кроз извоз - рекао је Владимир Благојевић, портпарол Привредне коморе Републике Српске.
Он наглашава да су привредници суочени и са проблемом набавке сировина, јер се од њих тражи да количине резервишу шест мјесеци или чак годину дана унапријед и да све то плате авансно те да су због инфлације и под притиском повећања плата, што свакако утиче на њихово пословање.
- Треба да будемо поносни на раст извоза. Већи извоз из Републике Српске је и посљедица опоравка нама најзначајнијих тржишта на којима расте тражња. Резултати, који су добри, били би и бољи да није било проблема са репроматеријалом и цијенама енергената - нагласио је Благојевић.
У Привредној комори Републике Српске истичу да посебно радује чињеница да је извоз у прошлој години био већи него у 2018, која је била рекордна од постојања Републике Српске те да поређења са 2020. годином нису реалан показатељ с обзиром на пандемију вируса корона и кризу која је настала.
У односу на рекордну 2018. годину, извоз из Републике Српске прошле године већи је за чак 673 милиона КМ.