На Јахорини је данас одржана Међународна инклузивна кулинарска радионица у којој је шест кувара из Даун синдром центра Бањалука, заједно са професионалним куварима, правило руски специјалитет под називом "Црвени сибирски палачинак" са рибом, кавијаром и гљивама, рекао је Срни директор овог центра Зоран Јелић.
Јелић наводи да је шест кувара из Даун синдром центра освојило прво мјесто у Москви на гастрономском фестивалу, па су тако добили задатак од руског експерта Сергеја Рахиманова да направе специјалитет на посебан начин.
- Особе са Дауновим синдромом из Републике Српске, Србије, Норвешке, Аустрије и Хрватске онлајн прате радионицу и код куће раде овај рецепт под будним оком Сергеја. Послије дискусије, особе са Дауновим синдромом ће се представити са својом "хељдопитом" и тако показати свој пуни потенцијал - објашњава Јелић.
Према његовим ријечима, радионице на Јахорини се раде у оквиру обиљежавања
Недјеље Дауновог синдрома, коју су започели у недјељу, 14. марта, садњом 200 стабала воћа у Бањи Врућици, док су дан касније на Медицинском факултету у Бањалуци одржали студентима предавање о теми "Социјална рехабилитација".
- Тада смо представили програм социјалне рехабилитације особа са овим синдромом и едуковали студенте о протоколу саопштавања дијагнозе родитељима приликом рођења дјетета са Дауновим синдромом - подсјећа Јелић.
Директор Даун синдром центра Бањалука рекао је да је са деканом Медицинског факултета Ранком Шкрбићем договорио да студенти на петој години уче о особама са овим синдромом.
Јелић истиче да ће сутра учествовати у међународном онлајн догађају о теми "Стваралаштво Даунов синдром" и том приликом представити програм социјалне рехабилитације и рефлексологије који је покренут 2016. године на Јахорини под покровитељством тадашњег предсједника Републике Српске Милорада Додика.
Он наводи да су у фази припреме за потписивање уговора са Олимпијским центром "Јахорина" и директором Дејаном Љевнаићем за отварање Даун синдром комуне на планини, а у сарадњи са хотелом "Вучко".
- Јахорина је природна хипербарична комора, гдје се сударају континентална и медитеранска клима. То је не само за особе са Дауновим синдромом него за све оне људе који дођу, ваздушна бања - поручује Јелић.
Седмица Даун синдрома се завршава у недјељу, 21. марта, на Свјетски дан особа са Дауновим синдромом, када ће бити организована онлајн радионица за земље региона и тако са Јахорине послати поруку да од данас скраћеница ДС више не значи Даунов синдром него - дјеца сунца.