Иако су „Независне“ мјесецима писале да се приступ ЕУ према БиХ промијенио доласком нове Европске комисије те да неће бити, као раније, више иницијатива за европски пут БиХ из Брисела, изјава Луиђија Сореке, амбасадора и специјалног представника ЕУ у БиХ, у интервјуу за наш лист показала је и званично да ће такав европски приступ постати нова пракса, на коју домаћи политичари, али и јавност, треба да се навикну.
То не значи да се ЕУ више неће активно бавити БиХ, јер то не може престати чак и да жели, јер би тиме угрозила свој нови имиџ спољнополитичког фактора у свијету који нова комисија покуша да изгради, како би утицали на понашање Владимира Путина, предсједника Русије, и других међународних фактора који утичу на Европу. Али ЕУ је у фази преиспитивања, а једно од питања које земље чланице, поготово оне које су из новца својих пореских грађана финансирале бројне реформе у БиХ протеклих десет до 15 година, желе да добију одговор јесте да ли су институције БиХ способне или нису да се саме брину за очување властитог уставно-правног поретка.
Сорека је индиректно у овом листу указао на неодрживост ситуације да ОХР и даље има улогу инструмента који рјешава проблеме, чиме се показује да ЕУ жели да види могу ли бх. институције да функционишу саме или не могу. ЕУ је одраније показивала резервисаност према интервенцијама ОХР-а, а одласком администрације Џоа Бајдена, бившег америчког предсједника, ОХР је изгубио важног савезника којег Уједињено Краљевство, земља која га и даље здушно подржава, сама не може замијенити.
Како је „Независним“ рекла особа са сазнањима о америчкој спољној политици, чињеница да ће, како он тврди, Трамп за новог амбасадора у БиХ наредних мјесеци именовати каријерног дипломату, а не особу блиску српском, хрватском или бошњачком лобију, не значи да ће Стејт департмент имати потпуно одријешене руке да дјелује у БиХ. Како он тврди, Трамп сигурно неће подржати било шта у БиХ што би одвукло пажњу с тема којима он жели да се бави, те да су људи у Вашингтону који се баве БиХ опрезни да не допринесу ескалацији кризе у коју би се онда Трампови људи могли укључити на свој начин.
Наредни критични корак, како је „Независним“ рекло неколико европских саговорника, биће потврђивање мандата ЕУФОР-а у новембру. Један од саговорника тврди да су мекане изјаве о улози ЕУФОР-а од стране европских званичника протеклих седмица покушај да се не испровоцира Русија да уложи вето у новембру, што би значило крај европске војне мисије. Иако теоретски НАТО има могућност да замијени ЕУФОР, јер мисија очувања мира у БиХ по Дејтону припада тој организацији, наш амерички саговорник са зебњом гледа на могућност како би на јаче војно ангажовање НАТО-а гледао предсједник Америке, не зато што би његови људи стали на било чију страну, него зато што Бијела кућа принципијелно не жели америчко ангажовање у Европи у било којој форми.
Готово сви европски саговорници, чак и из земље која је пријатељски наклоњена према Милораду Додику, предсједнику Републике Српске, увјерени су да не може бити званичних контакта с њим док се не уклоне потези које неки од њих описују као уставну кризу и док се не ријеши судски процес, али да су отворени за сарадњу с СНСД-ом, те изјаву Сореке да ЕУ нема преференцију ко би требало да чини будућу коалицију на нивоу БиХ, треба узети као тачну, уз овај додатак у вези са Додиком.
Занимљиво је да у ЕУ расте фрустрација Драганом Човићем, предсједником ХДЗ БиХ, барем према ономе што смо могли чути од наших саговорника, којег све више њих види као сметњу европским интересима на западном Балкану. По свему судећи, Човић ће покушати испровоцирати или "тројку" из Српске или "тројку" из ФБиХ да покрену кораке који би му могли служити као оправдање пред Бриселом, али и Хрватском, зашто је нова коалиција немогућа.
С обзиром на то да се избори 2026. све више приближавају, након љета ионако више нико неће жељети да уђе у коалицију која ће имати премало времена да било шта ријеши, а у изборну кампању мораће унијети све оно лоше. Једино што би ту математику могло промијенити јесте јачи ангажман ЕУ и УК, што се, барем како сада ствари стоје, не може потпуно искључити.