Како је настала пјесма из филма "Ко то тамо пева"?

16.03.2025. 11:16
0
ИЗВОР: Историјски забавник

Скоро да и нема особе рођене на нашим просторима, а да макар једном није гледала филм “Ко то тамо пева”. Популарност пјесме из филма “За Београд” или “Свиће зора”, можда је и већа. Прича о томе како је ова нумера завршила у култном домаћем остварењу мање је позната…

Музику за филм “Ко то тамо пева” из 1980. радио је легендарни домаћи композитор Војислав Воки Костић. Нумеру “За Београд” познату и као “Свиће зора” извела су двојица ромских музичара Миодраг Мића Костић и његов рођак Ненад Костић који су обојица и играли у филму. 

Ниједан од њих није био професионални глумац. Ниједан у филму није имао име - у сценарију су наведени као “старији и млађи музикант”. Обојици је то било и остало једино појављивање на великом платну. Па ипак, обојица су захваљујући овом остварењу ушли у легенду.

А све је било случајно…

Случајно у легенду

Миодраг Мића Костић био је непознати ромски музичар. Свирао је хармонику и наступао углавном по ромским свадбама. Ипак, један наступ на војној вјежби 1980. му је промијенио живот. 

- Наш’о сам се на војној вежби 1980. године, и каже ми Станиша Стошић који је био са мном у истој чети: “Ајмо да направимо концерт за војску. Иди кући по хармонику!” Упалимо ми „пиц-гауер" и одем ја у мој Врчин по хармонику, а он оде у Београд и доведе цео Шелетов оркестар, Уснију и Бебу Тошић. И направимо ми концерт на једној ливади поред Раље за цео пук војске. Веселим себе и војску, сви скандирају. Одатле и почиње акција, чиста случајност. Шијан је исто ту био војник, само у првој чети, и он ту мене ошацује - испричао је Мића Костић у интервјуу за НИН 1996. године.

Недуго потом, вратио се кући, почео да је малтерише, када му је једног дана дошао неки човјек са “сулудом идејом” - да снимају филм.

- Ја се одмах оладим, какав филм човече? Мени филм не значи ништа, ја сам музикант! Ма, ајде Мићо да радиш, видећеш, донеће ти славу! Каже: Видео те мој редитељ, тај и тај, и свидео си му се као личност. Да дођеш да играш Рома у филму! У то време сам причао течно, дикција ми је била доста добра, а и паре које сам добио нису баш биле мале. И убеди ме он. Кад ме је видео Шијан, само ме је погледао, овако, а већ је и вид’о моје певачке квалитете. Мићо, океј Само потпиши тамо - причао је касније Костић.

Екипа га је питала и да пронађе ромског дјечака који би играо са њим, а он је убиједио Ненада, сина свог рођеног брата да му се придружи у овој необичној авантури. Мићи је било 25, Ненаду 11 година.

И - остало је историја…

 

Коментари 0
Повезане вијести
Помрачење Сунца било видљиво у Европи Помрачење Сунца било видљиво у Европи
На данашњи дан рођен Младен Секуловић, први оскаровац из Билеће (ФОТО) На данашњи дан рођен Младен Секуловић, први оскаровац из Билеће (ФОТО)
Математичари обиљежавају Дан броја Пи Математичари обиљежавају Дан броја Пи
Најчитаније
  • Бабаљ: Напад на младе Новосађане у центру Сарајева јесте напад узрокован етничком мржњом
    15h 46m
    10
  • Радош Пљеваљчић из Источног Старог Града - чувар српске историје и традиције (ФОТО)
    22h 31m
    15
  • Ништа им није свето: Истресли смеће у Корићку јаму
    15h 51m
    4
  • У Сарајеву ухапшена три малољетника због сумње у насилничко понашање
    23h 9m
    4
  • „Фуего“ на побједничком трону у Мостару
    20h 12m
    0