Угоститељима, трговцима и другима који пружају услуге могао би бити забрањен рад и до 15 дана ако инспекција утврди да не поштују мјере које су прописане због вируса корона.
-Забрана се први пут изриче на период од седам дана, а у случају да правно лице или предузетник понови неправилност, забрана се изриче у трајању од 15 дана- наводи се у допуни Закона о заштити становништва од заразних болести која је јуче усвојена у Народној скупштини РС, а ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у “Службеном гласнику РС”.
Наиме, овим законом је предвиђено да у случају да инспектор у објекту затекне већу групу људи, да се не поштује дистанца ни радно вријеме може привремно да затвори објекат, за шта до сада није било законске основе. Због кршења мјера власници локала су махом кажњавани новчано, али то до сада и није имало неког ефекта на несавјесне послодавце којима се исплатило да крше прописе ради већег профита.
У образложењу закона је наведено да је ово морало бити усвојено због заштите јавног здравља, али је то уједно и начин да се забрани рад свима онима који не поштују мјере и тиме погодују ширењу вируса корона.
Далибор Шајић, предсједник Удружења послодаваца из области угоститељства и туризма, рекао је за “Независне” да подржавају измјене Закона о заштити становништва од заразних болести јер поједини угоститељи, који су у апсолутној мањини, нису озбиљно схватили ситуацију у којој се налазимо.
-Ми стално апелујемо на угоститеље да поштују епидемиолошке мјере како не бисмо дошли у ситуацију да због неколико неодговорних појединаца сви будемо затворени. По измијењеном закону, они који не поштују мјере биће затворени, док угоститељи који поштују препоруке Института за јавно здравство и Републичког штаба, а који су у већини, не треба да страхују- рекао је Шајић.
Богдан Марјановић, предсједник Асоцијације самосталних трговина регије Бањалука, нагласио је да у потпуности подржава овај закон, те да мјере треба стриктно поштовати како би се сузбила и смањила инфекција овог вируса.
-Није проблем поставити текућину на улаз да се дезинфикују руке, није проблем поставити отирач да се обришу ноге и није потребно пуштати купце без маске. Према томе ове мјере су сасвим нормалне и морамо их поштовати јер смо сви угрожени, и купци и трговци- рекао је Марјановић за “Независне”.
Лазо Шешић, предсједник Занатско-предузетничке коморе РС, сматра да би од затварања објеката више ефекта било да се трговцима или угоститељима у случају непоштивања мјера изричу новчане казне.
-Прво би требало послодавца опоменути, а послије тога га мушки казнити, те ако и даље не поштују, опет га кажњавати. Удар по џепу је најбоља мјера, јер у случају затварања послодавци би могли већ други дан одјављивати раднике- каже Шешић.
Додао је да је посао свагдје опао, и у трговинама и у угоститељству, те да објекти нису претрпани као у периоду прије пандемије.