Женски одбојкашки клуб „Јахорина“, једини је на подручју Сарајевско-романијске регије који се такмичи у Премијер лиги БиХ, а уједно је и један од најдуговјечнијих клубова, који постоји преко четири деценије.
Кроз четири деценије овај клуб је изњедрио многе одбојкашице које играју широм свијета.
Једна од дјевојака која је расла и стасала у професионалну одбојкашицу у овом тиму, а која је одлучила свој живот градити у овом клубу и у нашем граду је Николина Клачар, из Пала.
Фото: Уступљена фотографија
Николина је изабрала спортски живот, који гради већ 15 година, а како се она осјећа данас, као главни носилац игре и капитен ове екипе, открила је у разговору за Катеру.
- Ове године је састав екипа у Премијер лиги доста другачији. Свака утакмица носи велику неизвијесност и не може се са сигурношћу унапријед одредити побједник - нагласила је Клачар.
Она истиче како је ова сезона другачија и када је у питању њен тим, јер, како каже, тим је доста ослабљен у односу на претходну годину.
Клачар наводи како такве нагле промјене у лиги доносе и неку нетрепељивост, па је свака утакмица јако интересантна и неизвјесна.
Она истиче да су стандардни фаворити за титулу екипе из Брчког, Гацка и Бања Луке, али додаје да и међу њима влада доза несигурности и неочекиваности, што су и показале одређене утакмице у овој сезони.
Ова млада и перспективна дјевојка, поред игре, примјер је понашања млађим играчицама, како на терену, тако и у свлачионици.
Фото: Уступљена фотографија
Клачар истиче како је кадар тима јако млад, те да је ова сезона велики залогај за све.
- Углавном смо ослоњени на млађи кадар играчица, па је потребно вријеме да те дјевојке стекну искуство највише одбојкашке игре у БиХ. Такође, некима од старијих играчица су се десиле повреде, па смо на неки начин „хендикепирани“ – објашњава Клачар.
Она сматра како клуб има много простора за напредак, али с друге стране нужна су и улагања у спорт.
- Постоји много могућности да овај клуб буде још бољи, како у будућности, тако и у овој сезони. Играчице имају велику подршку тренера и управе клуба – навела је она.
Играјући са млађим генерацијама, те кроз дугогодишње играње у овом тиму, Клачар је очевидац многобројним промјенама, како нових генерација, тако и друштвених околности.
- Велика је разлика између почетака у прошлости и сада. Искрено говорећи, прије су срећу више чиниле мање ствари. Некада је огромна срећа било то што добијете стари дрес и кренете на утакмицу. Иако знате да нећете играти, радује вас то што носите дрес клуба, што ћете пружити подршку својим саиграчицама – нагласила је Клачар, те додала како раздор међу млађим генерацијама прави употреба технологија и друштвених мрежа.
Одбојкашица такође истиче како је љепота спорта друштвени и спортски развој, који, како каже, остаје заувијек у животу.
- Сви спортисти у Источном Сарајеву играју сигурно прво из љубави, а ријетки су они који могу да живе од спорта. Мислим да новије генерације немају толико љубави, па и данашња дјеца немају праве радости када је спорт у питању – рекла је она, те додала како Источно Сарајево итетако има простора за тренинг, те да многобројне дворане широм општина нашег града олакшавају спортистима свакодневне активности.
Фото: Уступљена фотографија
Клачарева сматра да клубови неће још дуго живјети од љубави, те да је неопходна финансијска подршка и улагање у спорт.
- Многи клубови се гасе, јер нема дјеце која желе да тренирају. С друге стране, клубови одустају од такмичења због недовољно финансија – наводи Клачар, те додаје како ниједна дјевојка у њиховом клубу не може да се бави само одбојком.
-Јако је тешко посложити школске или пословне обавезе, играјући одбојку сваки дан. Много је догађаја који спортисти пропуштају, а чини ми се да околина тога није свјесна – рекла је она.
Она је искористила прилику да се захвали свим пријатељима клуба и подршци на трибинама, која је, како истиче, ове године доста већа.
Порука капитена „Јахoринe“ је јасна, а то је да спорт доноси доста радости и смијеха и да се само то и памти.
- Спорт нас гради као личност. Учи нас да будемо одговорни, да из пораза извучемо лекцију и да никада не одустајемо од борбе. Спорт је потребан у животу како бисмо били бољи људи – закључила је Клачар.