Сљедећи пут када буде жељели да припремите пржену храну, нутриционисти и дијететичари предлажу да, као најбољи одабир користите маслиново уље, а да посебну пажњу обратите на коришћење кукурузног, сојиног и сунцокретовог уља због посљедица по здравље.
Нутриционисти наводе сљедеће врсте уља као потенцијално опасне за ваш организам:
Кукурузно уље
Једно од уља које је створило неравнотежу у омега-3 и омега-6 масним киселинама је кукурузно уље.
- Ово уље је релативно јефтино што га чини популарном опцијом за пржење хране. Оно садржи 57 одсто омега-6 и 29 одсто омега-3 масних киселина, а остатак чине засићене и омега-9 масти - појаснила је америчка дијететичарка Триста Бест.
Џеј Ковин, регистровани нутрициониста, такође је примијетио да кукурузно уље није тако здраво као што људи мисле. Пуно је полинезасићених масних киселина попут омега-6, које могу узроковати упалу и оштећење јетре, рекао је.
Сојино уље
Сојино уље је још једно уље за кување чији би унос требало ограничити.
- Као и многа биљна уља, сојино уље је високо рафинирано. То значи да пролази кроз опсежан процес који укључује бројне хемикалије како би се извукао из кукуруза и претворио у уље - рекао је Ковин.
- Овај производни процес чини сојино уље склонијим оксидацији, а када имамо пуно оксидираних спојева у нашем тијелу, излажемо се ризику од више болести - додао је.
Неке од њих су: болести срца, дијабетес типа 2 и метаболички синдром.
Сунцокретово уље
- Сунцокретово уље је нездраво јер садржи и висок ниво омега-6 масних киселина - рекао је Ковин.
- Ове масне киселине могу узроковати упалу у телу, што може довести до здравствених проблема као што су болести срца и рак - наставио је Ковин, указујући на истраживање из 2017. године.
Још један разлог зашто сунцокретово уље може бити нездраво је тај што производи више нивоа алдехида у поређењу с другим биљним уљима за кување, када је изложено топлини. Алдехиди су заправо токсичне материје које вас могу изложити високим здравственим ризицима.