Храна је једна од основних потреба сваког живог бића, али и битан дио људске културе и идентитета. Профили укуса и састојци који се користе у разним кухињама свијета причају причу о историји сваке земље, њеном географском положају и људима. Кроз умјетност кувања људи изражавају своју креативност, дијеле традицију и стварају осјећај заједништва.
У том свјетлу „Taste Atlas“ спровео је истраживање како би открио најчешће коришћене састојке у разним земљама свијета. Налази пружају увид у јединствене и разнолике укусе који дефинишу поједину свјетску кухињу, али и сличности које повезују различите регије и културе.
11 најпопуларнијих кухиња свијета
Као најпопуларније свјетске кухиње „Taste Atlas“ је навео 11 земаља: Италију, Шпанију, Јапан, Индију, Мексико, Турску, САД, Француску, Перу, Јужну Кореју и Тајланд. Ево који се састојци ту најчешће користе.
Италија: маслиново уље, црни бибер, бијели лук, маслац
Шпанија: маслиново уље, бијели лук, парадајз, јаја
Јапан: сојин умак, јаја, млади лук, свињетина, мирин
Индија: љута папричица, ђумбир, коријандер, бијели и црни лук
Мексико: лук, бијели лук, рајчица, тортиље, коријандер
Турска: лук, маслиново уље, јагњетина, бијели лук, першун
САД: лук, бијели лук, црни бинер, брашно, говедина
Француска: маслац, црни бибер, бијели лук, лук, јаја
Перу: лук, бијели лук, црни бибер, кромпир, уље
Јужна Кореја: бијели лук, соја умак, млади лук, сусамово, шећер
Тајланд: бијели лук, рибљи умак, шећер, коријандер, љутика
Када погледамо резултате, можемо видјети да постоје неке сличности у састојцима који се користе у тим земљама. Примјер, лук и бијели лук често се користе без обзира о којем је континенту ријеч, док је маслиново уље уобичајен састојак медитеранских земаља.
С друге стране, можемо видјети неке јединствене и различите састојке који дефинишу сваку кухињу. У Јапану су умак од соје, млади лук и мирин (слатко рижино вино) кључни за стварање јединственог умами укуса, док су у Индији за пикантне и ароматичне ноте заслужни љуте папричице, ђумбир и коријандер. У Мексику су тортиље и коријандер синоними за одважне и живахне укусе тамошњих јела.
Европа
Европа је континент богате историје, културе и, наравно, кулинарских традиција. Истраживање које је провео „Taste Atlas“ пружа увид у најчешће кориштене састојке у европским кухињама. Иако постоје неке сличности у састојцима који се користе у разним европским земљама, свака кухиња има своје јединствене окусе.
Бијели лук и лук главни су састојци у многим европским кухињама, попут италијанске, француске, док је маслац кључан састојак у разним дијеловима света. Црни бибер интензивно се користи у већини еуропских кухиња, док мљевена паприка додаје јединствени димљени укус мађарским и српским јелима.
Кромпир је кључни састојак њемачке, ирске, португалске и пољске кухиње, а шаргарепу највише воле користити у Румунији и Пољској. У Хрватској се најчешће користи ових пет састојака: лук, црни бибер, бијели лук, першин и маслиново уље. У Србији бијели и црни лук, свињетина, паприка и јаја.
Све у свему, састојци који се најчешће користе у европским кухињама одражавају разнолику и богату историју и културу континента. Свака земља и регија имају јединствене укусе и традицију, а употреба специфичних састојака и зачина оно је што сваку кухињу чини аутентичном и посебном.