Na festivalu "Vinski park", koji će biti održan u subotu, 7. septembra, u Banjaluci, slikarka Mira Kovačević publici će predstaviti vinorele - djela koja su slikana vinom, pomalo zaboravljenom likovnom tehnikom, koja je nastala još u renesansi.
Kovačevićeva, koja trenutno živi u Istočnom Sarajevu, kaže da će biti izloženo 10 novih slika o berbi grožđa, nastalih u posljednjih nekoliko mjeseci.
Ona je napomenula da je vinorel najbolji prikaz spajanja umjetnosti i vina, gdje zbog njihovog međusobnog preplitanja i dopunjavanja nastaju neobične vinske slike.
-To će biti prilika da ljubitelji vina verovatno prvi put vide i slike nastale od njihovih omiljenih sorti, jer vina kojima vinoreli nastaju su isključivo iz regiona i većinom baš iz vinarija koje će se predstaviti u okviru festivala - istakla je Kovačevićeva.
Za nju, kao umjetnika, ova tehnika je veliki izazov, ali je i teška za rad, te potpuno drugačija od svega poznatog.
-Vinorel karakterišu tonovi koji zavise od vina kojima se radi. Kvalitetna vina koja već u čaši imaju vrlo jak i intenzivan kolorit slična će biti i na podlozi, koja je najčešće akvarel papir, ali može se raditi i na platnu - objasnila je Kovačevićeva i dodala da će slika biti trajna, ako se na adekvatan način čuva.
Kovačevićeva je izrazila nadu da će u narednom periodu biti u prilici da svoja djela predstavi i u Istočnom Sarajevu, što odavno planira.
Festival vina okupiće više od 40 učesnika iz BiH i regiona, a održaće se u Parku Petar Kočić u Banjaluci.
Posjetioci će imati priliku uživati u više od 150 etiketa vrhunskih vina, nekoliko premium rakija i gastronomskim delicijama lokalnih i regionalnih proizvođača, kao i u izložbi vinorela ove mlade i talentovane slikarke.
Mira Kovačević je član Udruženja likovnih stvaralaca Šapca i Udruženja likovnih umjetnika "Esnaf", a živi i radi na relaciji Pančevo-Istočno Sarajevo.
Rođena je 1981. godine u Zemunu, a Srednju školu za umjetničke zanate završila je u Šapcu. Diplomirala je slikarstvo 2004. godine na Akademiji lepih umetnosti u Beogradu u klasi profesora Dušana Otaševića.