Stanovnici Pala, ratne prestonice Republike Srpske, u razgovoru sa reporterom agencije Rojters otvoreno su govorili o svojim najvećim brigama. Kažu, ne možemo živjeti sami.
Zabrinutost oko Dodikovih koraka da blokira rad državnih institucija BiH i napusti, osjeća se u razgovorima reportera Rojtersa sa stanovnicima Pala.
- Još uvijek praćena etničkim podjelama, BiH se nalazi u najvećoj političkoj krizi od kraja rata dok Dodik nastoji povući Republiku Srpsku iz oružanih snaga, pravosuđa i poresnog sistema BiH, podsjeća se u tekstu - koji prenosi N1.
Dalje navode da u Republici Srpskoj nije napravljeno pouzdano ispitivanje javnog mišljenja o ovom pitanju, a Srbi koji su zaposleni u javnom sektoru kojeg kontroliše Dodikova stranka odbili su da govore na ovu temu iz straha od gubitka posla.
Zbog svega toga, teško je procijeniti proporcije separatističkog raspoloženja u Republici Srpskoj, navodi Rojters.
U tekstu se kaže da oni koji rade u privatnom sektoru ili su penzionisani, zgražavaju se nad onim što vide kao recept za nevolju u Dodikovim postupcima.
- To će biti potpuna katastrofa. Bijeda bi bila još veća. Koliko naroda bi izgubilo poslove? - kaže Radomir Škobo, tehničar za grijanje u tržnom centru, komentarišući mogućnost secesije entiteta.
Mnogi stanovnici Pala su zaposleni u Sarajevu, glavnom gradu i centru drugog entiteta, FBiH.
- Mnogi od nas rade u Sarajevu i mislim da ne možemo živjeti odvojeno. Mislim da je to nemoguće, ne možemo živjeti sami - smatra Koviljka Ninković, njegovatelj za starije osobe.
Gospodin koji je u Palama prodavao vino izloženo u autu, predstavio se kao Miro, a rekao je kako separatizam ne bi donio ništa običnim Srbima koji se muče s nezaposlenošću, dubokom korupcijom i ekonomskim neprilikama.
- Živimo jadno. Političari uzimaju koliko god mogu, a mali ljudi ništa. Ništa nećemo dobiti secesijom. Dosta nam je svega. Jedino što nam treba je mir kako bismo nastavili i ostali u dobrom zdravlju - dodaje.
Narod više nije raspoložen da ratuje
- (Odvajanje RS od BiH) se ne može desiti sve dok se sva tri naroda ne dogovore o tome. Narod više nije raspoložen za rat, shvatili su da je to besmisleno - naglašava 85-godišnji Čedo Bojanović.
Nakon rata 90-ih, u kojem su život izgubili 100,000 ljudi, BiH je podijeljena na dva entiteta koji su povezani sa slabašnom centralnom vladom, koju potpomažu međunarodni mirovni diplomati kako bi potpomogli funkcionalniju državu.
Dodik, član Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda, želi poništiti reforme i vratiti se na Dejtonski mirovni sporazum iz 1995. prema kojem su sva ovlaštenja bila povjerena entitetima osim fiskalne, monetarne i spoljne politike.
U tekstu se podsjeća i na ranije izjave toj agenciji Milorada Dodika i lidera najveće opozicione stranke SDS-a Mirka Šarovića.
Dodik je tada rekao da nije spreman žrtvovati mir da bi postigao svoje ciljeve, dok je Šarović kazao da “Dodik nas uvlači u opasno kockanje koje nije potrebno ni Republici Srpskoj ni BiH – jednostrane poteze koji ugrožavaju mir i sigurnost u cijeloj zemlji”.
Gordana Katana, politički analitičar, rekla je da je Dodik ima podršku uglavnom od zaposlenih u javnom sektoru “i male grupe ekstremista”. Ali ne vjeruje kako ima podršku javnosti za “avanturu koja bi završila ratom”.
Naglasila je kako Dodik više ne posjeduje dvotrećinsku većinu u entitetskom parlamentu i stoga trenutno može donositi samo neobavezujuće deklaracije, a ne zakone koji podržavaju razdvajanje.