Bogat duhovno-kulturni program kod manastira Sokolica

11.08.2024. 20:11
1
IZVOR: srna.rs

Narodno saborovanje u porti manastira velikomučenika Georgija na Ravnoj Romaniji 27. Gospojinskih večeri kulture bilo je prilika za promociju nacionalne kuhinje i stvaralaštva.

U prezentaciji tradicionalne kuhinje, rukovtorina i ženskog stvaralaštva učestovali su Kolo srpskih sestara "Sveta Tekla" sa Pala, pacijenti Specijalne bolnice za psihijatriju Sokolac, Udruženja građana "Aurora" i Turistička organizacija Sokolac.

Svoje proizvode predstavili su i romanijski pčelari na "Danima meda i ljekobilja" sa gostima iz Srbije i Crne gore.

Slika

Foto: Srna 

U porti manastira kulinarsko umjeće predstavili su i organizatori "Kupusijade" iz Mrčajevaca kod Čačka, koji su i ove godine posjetili Novi Zejtinlik i Spomen sobu na Sokocu.

Šef radno-okupacione terapije Specijalne bolnice za psihijatriju Bojan Đerić rekao je Srni da su izloželi ukrasne i potrebne stvari izrađene u okviru terapijske procedure liječenja u ovoj ustanovi, od čije prodaje na sličnim manifestacijama nabavljaju materijal za izradu proizvoda.

Članovi Udruženja "Aurora" izložili su pletene, tkane i heklane proizvode od lana, od koga su se nekada proizvodili skoro svi odjevni artikli na Romaniji, zatim vunene čarape, sarajevsko-romanijski priglavak, haljine vezene u etno stilu, slavske i svatovske peškire i niz ukrasnih i odjevnih predmeta koji su privukli veliku pažnju posjetilaca.

Slika

Foto: Srna

 Turistička organizacija Sokolac predstavila je na svom štandu bogatu turističku ponudu ove lokalne zajednice.

Slika

Foto: Srna

U okviru duhovno-kulturnog programa "Tebi goro Romanijo" publici okupljenoj u porti manastira predstavili su se i guslari - dvostruki prvak Republike Srpske Vaso Đondović i Novak Princip, kao i mladi članovi Kulturno- umjetničkog društva "Romanijska vrela" iz Mokrog.

Komentari 1
  • Generic placeholder image
    Ja 12.08.2024. 07:18
    Cicku bi bolje bilo da obezbijedi da se radnicima isplate plate a ne da novac baca na narodna veselja
Povezane vijesti
Sutra kampanja "Lako je brzinu smanjiti" u opštini Sokolac Sutra kampanja "Lako je brzinu smanjiti" u opštini Sokolac
Članovi KUD „Romanijska luča“ otputovali na međunarodni festival foklora u Bugarskoj Članovi KUD „Romanijska luča“ otputovali na međunarodni festival foklora u Bugarskoj
Sveta liturgija povodom 20 godina od postojanja manastira Sveta liturgija povodom 20 godina od postojanja manastira
Najčitanije
  • Priča o Crkvi Preobraženja Gospodnjeg: Sudbina je odredila da ovaj hram bude sagrađen u Sarajevu
    15h 3m
    1
  • Kako je nestao drevni srpski Dubrovnik
    6h 33m
    32
  • Pale: Usljed nesuglasica u saobraćaju, vozaču nanio tjelesne povrede i oštetio automobil
    13h 25m
    3
  • Razmatra se opcija da Dodik bude kandidat za predsjednika Srbije nakon Vučića?
    9h 19m
    9
  • Saša Zoranović - Kvrguša koja ga je odvela među top 10 kuvara svijeta
    3h 12m
    0