Borovnice nadmašile maline: Nikad bolja berba

21.07.2025. 20:59
0
IZVOR: agroklub.ba

Posljednjih godina podiže se sve više zasada borovnica, ali, još ima prostora za sve proizvođače i ne bi trebalo da dođe do zasićenja tržišta još barem tri do četiri godine.

Ovogodišnja berba borovnica skoro da je završena. Prema riječima uzgajivača, godina je bila odlična jer je borovnica izbjegla mrazeve i dobro rodila. Prinos po dulumu, u većini zasada u punom rodu, iznosio je više od jedne tone.

Proizvođači borovnica „iskoristili su maline“ koje su isto imale dobru cijenu, ali je rod bio prepolovljen, pa su se potrošači koncentrisali na borovnice koje su, sve više popularno, ali i zdravo voće.

Borovnice zauzimaju mjesto malina kojih je sve manje pa im je zato i cijena ove godine bila i do 14 maraka, po kilogramu. Malina je dosta zahtjevnija za uzgoj od borovnice, a svaki put kada dobro rodi i kada je dovoljna ponuda na tržištu, cijena joj drastično pada, što je dovelo do krčenja većine zasada. Za razliku od malina, borovnica ima stabilnu cijenu.

Zato i ove godine nije bilo problema prilikom prodaje borovnica, a ni mnogo konkurencije iz okolnih zemalja. Otkupna cijena iznosila je minimalno 12 maraka, a i proizvođači su prodavali po ovoj ili višim cijenama, dok su nakupci dizali cijenu i po 22 marke, za kilogram.

Posljednjih godina podiže se sve više zasada borovnica, ali, još ima prostora za sve proizvođače i ne bi trebalo da dođe do zasićenja tržišta još barem tri do četiri godine. U tom slučaju, osim direktne prodaje potrošačima, biće važno i formiranje zadruga koje bi plasirale višak roba na strana tržišta.

Ovo je naročito važno zbog toga što borovnica u većini krajeva u BiH dolazi ranije tri sedmice u odnosu na evropske zemlje, tako da domaći proizvođači ne moraju da brinu za plasman, a cijena, iako nije niska, ne predstavlja problem za potrošače.

Kvalitet roda i ove godine bio je odličan, jer su kiše tokom maja ostavile dovoljno zaliha vode u zemljištu i akumulacijama, ali je sad potrebno da se, skoro svakodnevno, vrši zalijevanje grmova jer borovnica ne podnosi manjak vode. Posljednje kiše došle su u pravi čas, ne samo borovnicama već i ostalim kulturama.

Komentari 0
Povezane vijesti
Paprene cijene voća u BiH: Borovnice vrtoglavih 50 KM, trešnje preko 20 Paprene cijene voća u BiH: Borovnice vrtoglavih 50 KM, trešnje preko 20
Trebinjac decenijama bere jednu biljku Trebinjac decenijama bere jednu biljku
Kako pravilno oprati borovnice, da sa njih speremo sve pesticide Kako pravilno oprati borovnice, da sa njih speremo sve pesticide
Najčitanije
  • Troje povrijeđeno u saobraćajnoj nezgodi na magistralnom putu Rogatica – Podromanija
    15h 30m
    2
  • Nesreću u kojoj je poginuo Maunaga skrivio pijani vozač
    6h 29m
    0
  • „Korana ko rana“ - Svjedočanstvo Đorđa Ševića (ODLOMAK)
    16h 22m
    1
  • Božović: Istina će isplivati na vidjelo, a dokazi će biti objelodanjeni
    12h 1m
    2
  • Marš odbrane na Ilinjaču - odavanje počasti borcima Vojkovića, Grlice i Krupca (FOTO)
    14h 33m
    6