Božović: Ozbiljnije se posvetiti razvoju poljoprivrede i brendiranju poljoprivrednih proizvoda

04.11.2020. 14:08
0
IZVOR: Katera/promo tekst
Kandidat Srpske demokratske stranke (SDS) za načelnika opštine Istočna Ilidža Marinko Božović kaže da je Republika Srpske bogata brojnim resursima i da je to nešto što je svima opšte poznato, ali da već dugo ne postoje sistematska rješenja i konkretni planovi za eksploataciju istih u korist građana.
 
Božović kaže da je jedan od mnogobrojnih primjera nepregledne obradive površine koje ostaju neiskorišćene, a u posljednje vrijeme sve češće nepristupačne i obrasle rastinjem.
 
- Podrška poljoprivredi se svela na pojedinačne pomoći, bez jasno utvrđenog plana kojim bi se omasovila, organizovala i unaprijedila poljoprivredna proizvodnja. Iako imamo sve preduslove za vrlo uspješno bavljenje poljoprivredom, uglavnom se sve svodi na proizvodnju za lične potrebe, a nerijetko je plasman na tržište problem koji prati veće proizvođače - kaže Božović.
 
SlikaFoto: privatna arhiva
 
On ističe da je prednost opštine Istočna Ilidža to što, pored urbanog dijela, postoji i veliki dio teritorije koji se može obrađivati, a koji se trenutno ne koristi.
 
- Naš dugoročni plan je da u narednom periodu, kroz zakup neiskorišćenih parcela od strane opštine, ukrupnjavanjem poljoprivrednih proizvođača, pružanjem stručne pomoći u radu, angažmanom Poljoprivrednog fakulteta i Agrarnog fonda Istočno Sarajevo, kao i kroz podršku prilikom plasmana i prodaje proizvoda na tržištu, pruži prilika zainteresovanim licima da se na jednom ozbiljnijem nivou bave poljoprivredom - kaže Božović.
 
Božović dodaje da u sklopu ove ideje postoji i zamisao o "Ilidžanskoj kući", gdje bi opština mogla da brendira i prodaje poljoprivredne i druge proizvode sa područja opštine, a koja bi ujedno služila za promociju turističke ponude Istočne Ilidže.
 
- Nijedna naša ideja nije samo slovo na papiru, jer mi smo jednim dijelom započeli program rada za sljedeće četiri godine. S tim u vezi, teme jednog od sastanaka sa predstavnicima Poljoprivrednog fakulteta, koji smo nedavno održali, bile su upravo "Ilidžanska kuća" i sistem ukrupnjavanja poljoprivrednih proizvođača. Dobili smo punu podršku struke za ovaj projekat, a zajedno smo došli do zaključka da bi se navedene površine, kada se započne sa obrađivanjem, mogle koristiti i u svrhu oglednog polja za studente Poljoprivrednog fakulteta - kaže Božović.
 
Božović je sa saradnicima obišao jednog od vrijednih poljoprivrednih proizvođača na teritoriji Istočne Ilidže i razgovarao sa njim o njegovim potrebama, problemima i mogućnostima za poboljšanje poljoprivredne proizvodnje. 
 
Komentari 0
Povezane vijesti
Sutra akcija pošumljavanja na lokalitetu Gornji Kotorac – Ilinjača Sutra akcija pošumljavanja na lokalitetu Gornji Kotorac – Ilinjača
Obilježena godišnjica prvog napada na Ilidžu (FOTO) Obilježena godišnjica prvog napada na Ilidžu (FOTO)
Božović: Neustavno poskupljenje boravka u vrtiću za djecu iz Istočne Ilidže Božović: Neustavno poskupljenje boravka u vrtiću za djecu iz Istočne Ilidže
Najčitanije
  • Vjenčanje održano u Bolnici „Srbija“
    10h 49m
    0
  • Održano regionalno takmičenje iz fizike u OŠ "Jovan Dučić" u Kasindolu
    10h 29m
    0
  • Prije 28 godina srušen Žeželjev most preko Dunava
    11h 58m
    0
  • Danas Memorijalni šahovski turnir "Goran Vujičić"
    13h 39m
    0
  • Pronađena bomba teška 250 kilograma
    2h 21m
    0