"Dani Srpske u Srbiji" večeras održani u Beogradu, Sremskoj Mitrovici i u Vranju

25.09.2024. 21:29
0
IZVOR: srna.rs

U Beogradu su večeras u okviru manifestacije "Dani Srpske u Srbiji" prikazani dokumentarni filmovi "Jeni, malo svjetlo sa zapada" i "Pečat braće Ljubavića" u produkciji Kinoteke Republike Srpske, dok je u Sremskoj Mitrovici igrana predstava "Pjesnik i ambasador", a u Vranju održan koncert "One tri".

U filmu "Jeni, malo svjetlo sa zapada" režiju potpisuje Slobodan Simojlović, scenario Snježan Lalović i Slobodan Simojlović, a u filmu "Pečat braće Ljubojevića", scenario i režiju uradio je Slobodan Simojlović, doke je producent Snježan Lalović.

Simojlović je uoči prikazivanja u Jugoslovenskoj kinoteci rekao da su oba filma izuzetno značajna zato što su uspjela da budu prikazana i u inostranstvu, bez obzira na brojne blokade i drugačije interpretacije nekih događaja u posljednje vrijeme.

On je istakao da bi Kinoteka najzad trebalo da dobije svoju zgradu, jer je vrlo važno da njen fundus bude sačuvan profesionalno.

Simojlović je napomenuo da su oba filma nagrađena, kao i da su na njima radili stvaraoci iz svih dijelova Republike Srpske - iz Trebinja, Bijeljine, Banjaluke, Istočnog Sarajeva, sa Pala, te da su napravili nešto da buduće generacije saznaju nešto o nekoj drugoj vrsti herojstva.

U Sremskoj Mitrovici, u Muzeju Srema, izvedena je predstava "Pjesnik i ambasador", koja baštini lik i djelo Jovana Dučića, kojoj je prisustvovao šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović sa delegacijom opštine Zvornik, kao i sa predstavnicima grada Sremska Mitrovica.

Režiju i adaptaciju potpisuju Marko Misirača i Nebojša Kundačina, a igraju Nebojša Kundačina, Predrag Pepi Vasić i Marija Kundačina.

  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Foto: srna.rs 

U okviru manifestacije u Vranju je večeras održan koncert "One tri u ogledalu". Vokali su Ružica Čavić Tomićević, Svjetlana Vidović i Maja Tatić.

Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji 12. put organizuje manifestaciju "Dani Srpske u Srbiji". Ove godine "Dani Srpske" održavaju se u 12 gradova u Srbiji – Beogradu, Kragujevcu, Kraljevu, Subotici, Kruševcu, Požarevcu, Novom Sadu, Somboru, Nišu, Vranju, Sremskoj Mitrovici i Zrenjaninu.

Komentari 0
Povezane vijesti
Ograničene količine seruma protiv zmijskog otrova Ograničene količine seruma protiv zmijskog otrova
Požar u pograničnom području Crne Gore i Republike Srpske Požar u pograničnom području Crne Gore i Republike Srpske
Kafa u Republici Srpskoj za godinu dana skuplja 61,2 odsto Kafa u Republici Srpskoj za godinu dana skuplja 61,2 odsto
Najčitanije
  • Milan Gluhović na čelu privatne klinike „Dr. Mačkić“
    14h 3m
    0
  • ViK Istočno Sarajevo: Vanredno obavještenje
    21h 38m
    4
  • Eksplozija oštetila lokal, dva auta i butik
    11h 31m
    0
  • Najmlađa i beba sa najviše braće i sestara u Rogatici Dušan Mijatović
    21h 14m
    1
  • Marija Kiri - Fizičarka i hemičarka, dvostruka dobitnica Nobelove nagrade
    20h 22m
    0